Třetí výjezd do Dublinu díky Erasmus+

1. 8. 2022

Lektorka Eliška se zúčastnila kurzu „2 Week: Intensive English Course and CLIL for Teachers“ v Dublinu. Díky němu se tak posunula v angličtině, ale zároveň si také rozšířila znalosti o metodu CLIL. Jak se jí kurz líbil, co se jí úplně nezamlouvalo a co všechno nového se dozvěděla?

Do Dublinu jsem nejela s velkým očekáváním (jsem dost pověrčivá…), vždycky jsem se tam chtěla podívat a díky grantu jsem získala možnost spojit poznávání s učením (obojí mě moc baví). Dva týdny v paradoxně slunném Irsku mě naučily mnohé, ale myslím, že mohly ještě víc…

  • Co bylo přínosem?

Rozhodně se vydat na Britské ostrovy, poznat tak trochu irskou kulturu, ale také se něco dozvědět o CLILu a i díky tomu se zlepšit v angličtině. Jak jsem už psala, Dublin, potažmo celé Irsko byl mým snem, který se stal skutečností. Navíc skupina nás studentů bažících po CLIL vědění se opravdu dobře sešla. V Dublinu se setkali Portugalci, Španělé, Italové, Poláci a i Češi, všichni skvěle naladění. I naše lektorka Gil byla úžasně příjemná dáma. Celý kurz se samozřejmě odehrával v angličtině, ale protože jsme se seznamovali s CLIL metodou, přišlo i na naše mateřštiny. Měli jsme možnost se naučit pár slovíček ze všech jazyků a Gil nám zážitek ještě okořenila o pravidelné dávky esperanta, irštiny a řečtiny. Studenti cizích jazyků to opravdu nemají vůbec lehké, jak jsme si i my připomněli.

  • Co by mohlo být lepší?

Osobně bych klidně přivítala, kdyby byl kurz intenzivnější. Nejednou se stalo, že jsme dostali za úkol něco ve skupinách vypracovat a z práce to sklouzlo k hovoru úplně o něčem jiném, nejčastěji pak ke kritice toho či onoho školství. Což nakonec vedlo k tomu, že jsem měla někdy pocit, že jsme toho moc neudělali… Možná jsem ještě zvyklá ze školy nebo ze svých pracovních dnů, které bývají celkem nabité. Uvítala bych větší organizovanost, Gil si prostě mohla někdy dupnout! :-D

  • Co jsem se dozvěděla nového?

Určitě musím vyzdvihnout asi největší plus tohoto kurzu, kontakt s angličtinou každý den po dobu dvou týdnů. Když je člověk natolik intenzivně vystaven cizímu jazyku, vždycky udělá pokrok, ať už je na jakékoli úrovni. Díky každodenním warm-up aktivitám jsem si mohla zpestřit svůj rejstřík. A v neposlední řadě to, o co šlo přece jen nevíc, metoda CLIL. Řekla bych, že jsem se dozvěděla hodně z teorie, přičemž z praxe jsme si taky mohli něco vyzkoušet. Vést aktivitu, hodinu nebo dokonce celý předmět touto metodou není vůbec jednoduché, přesto jsme dostali pár tipů, na co si máme dát pozor. Celkově bych řekla, že nám Gil poskytla dobrý vhled jak na to.

Každý den byl ale určitě obohacující, ať už na kurzu ve škole nebo v ulicích Dublinu. Díky vycestování jsem mohla poznat nové věci, nové lidi, nová místa, někam se dál posunout, něco se naučit. A to je vždycky to nejcennější!