Rok 2022

(2022) Výjezdy přes Erasmus+

Rok 2022 byl pro nás pořádná jízda. Nejen co se novinek a změn týče, ale také toho, že jsme po Covidu mohly uskutečnit zahraniční výjezdy. Grant přes Erasmus+ jsme získaly před Covidem, ale kvůli opatřením jsme nemohly my a ani naše lektorky vycestovat. Jsme rády, že se nám to v roce 2022 podařilo zorganizovat a vycestovat. Dozvěděly jsme se spoustu novinek, utřídily si výukové metody a poznaly kultury cizích zemí. Kam a koho rok 2022 zavedl? BŘEZEN - Lucie, Káťa (Barcelona), ČERVEN/EC - Lucie, Káťa (Barcelona), ČERVENEC - Eliška (Dublin), ČERVENEC - Lucie, Lucie a Káťa (Wimbledon), SRPEN - Lucie, Bára a Káťa (Vídeň), SRPEN - Eliška, Bára (Florencie)

(říjen - listopad) Semináře a semináře na klíč

Kromě veletrhů máme podzim plný seminářů a seminářů na klíč. Lucí vyrazila do Kolína, Plzně, Terezína, Lovosic, Ústí nad Labem, Brna a Prahy, ale také jsme udělaly seminář u nás v Contextě. Jsme opravdu moc rády, že na naše semináře chodíte, že se vracíte, že nás doporučujete dál. Víme, že je někdy obtížné najít suplování na celý den, proto jsme otevřené seminářům na klíč. Co takové semináře na klíč obnáší? Stačí nás kontaktovat na info@contexta.cz, domluvíme se, co si představujete, pro kolik lidí, datum i cenu a my přijedeme za Vámi. Teda spíš Lucí přijede.

(5. 11. 2022) Konference P.A.R.K.

Brno milujeme, proto nám ani nevadilo je přes 300 km na listopadovou konferenci P.A.R.K. Cesta byla náročná a dlouhá, ale to dálnice D1 už bývá! Důležité je, že jsme dojely v pořádku a v sobotu 5. 11. jsme si užily konferenci pro angličtináře. Myslely jsme si, že když z Litoměřic povezeme "pouze" anglické materiály, bude kufr poloprázdný, ale opak byl pravdou. Do Brna jsme dovezly anglická kvarteta, konverzační karty, deskovou hru ENwiser, Bingo, ale i A5 sešity a učitelské diáře.

(15. 10. 2022) Mezinárodní jazyková konference

Říjen byl našlapaný akcemi, kdy jedna byla lepší než ta druhá. Třetí říjnovou sobotu jsme zavítaly do Prahy, kde Asociace jazykových škol pořádala Mezinárodní jazykovou konferenci, na které Lucí měla krátký seminář. Během pauz, jsme se na stánku nezastavily a děkujeme, že jste si vystáli frontu, která byla mnohdy nekonečná. Do Prahy jsme přivezly jazyková kvarteta, konverzační karty, deskové hry (DACHwisser, ENwiser) Cubito, Binga, ale i A5 sešity a učitelské diáře.

(8. 10. 2022) Budějcký pa-peer

Říjen jsme s Lucí začaly v Brně a o týden později jsme pokračovaly na vlně pa-peeru. Akce, pro milovníky plánování, samolepek, diářů a všeho co je z papíru se koná dvakrát ročně v Českých Budějovicích. A druhá říjnová sobota byla věnována pa-peeru v Budějcích! Přivezly jsme (ne)jazyková kvarteta, pexesa, konverzační karty, nedatované diáře, ale také na novinky, kterými byly A5 sešity a učitelské diáře.

(1. 10. 2022) Brněnský pa-peer

Říjen jsme s Lucí začaly v Brně na úplně prvním Brněnském pa-peeru. Akce, pro milovníky plánování, samolepek, diářů a všeho co je z papíru se koná dvakrát ročně v Českých Budějovicích. Na začátku října se pa-peer přesunul do Brna. Přivezly jsme (ne)jazyková kvarteta, pexesa, konverzační karty, nedatované diáře, ale také na novinky, kterými byly A5 sešity a učitelské diáře.

(27. 5. 2022 - 28. 5. 2022) Seminář ve Velkých Žernosekách

Velké Žernoseky bychom stejně jako Brno, Plzeň, Prahu a další místa, kam se vracíme, neradi vynechali. Dvoudenního semináře na téma Používejte didaktické materiály jednoduše, netradičně a od A do Z se zúčastnilo 25 nových tváří a my moc děkujeme. Dali jsme si za cíl posunout někam výš laťku dvoudenních seminářů. Pro tento seminář s večerní degustací vína jsme si připravili spoustu materiálů, které jsme dali na začátku účastníkům, přidali jsme i nové sešity na poznámky a vytvořili originální tombolu. Někdy totiž na seminář děláme MINIsoutěž a první tři výherci vyhrají třeba nějakou naši hru nebo víno, pokud budeme psát o seminářích ve Velkých Žernosekách. Jenže teď jsme si řekli NE, na co odměňovat první tři, když můžeme všechny. Udělali jsme TOMBOLU o malé, střední, větší a největší contexťácké hry a materiály. Stačilo setřít stříbrný rámeček a hned bylo jasné, co se vyhrává.

(17. 5. 2022) Seminář na klíč v Dolních Břežanech

Od nového roku máme více žádostí na uspořádání semináře na klíč! V roce 2022 je to mnohem častější, než v uplynulých letech. Dříve jsme sháněli prostory, rozesílali newslettery o konání semináře v daném městě. Na jednu stranu nás nesmírně mrzí, že některé takové semináře se nenaplnily, ale naopak jsme rádi, že můžeme přijet přímo za vámi do školy. V druhé polovině května jsme jeli do Dolních Břežan, kde jsme uspořádali seminář na Inovativni, kreativní a aktivizační metody ve výuce cizích jazyků na ZŠ a SŠ. Moc často se nestává, že bychom na místo dorazili ve velkém předstihu, ale zrovna to tady vyšlo a my jsme měli tu čest si projít Dolní Břežany, o kterých se píše v samých superlativech.

(14. 5. 2022) Pa-peerenský veletrh v Českých Budějovicích

Jak vyjádřit květnový Budějický Pa-peerový veletrh? Jediné spojení, které by to mohlo vystihnout zní: Neskutečná jízda! Obě (Lucie a Káťa) jsme se shodly na tom, že: Po celou dobu to byla skvělá atmosféra Ještě lepší příprava a organizace od Diářové královny Jarmilky (a to to podzimní pa-peerové setkání bylo TOP) Skvělá komunita (prodejců), kteří se navzájem podporují a žasnou nad tím, kdo co vytváří Podpora existuje. Pokud se chcete nějakého prodejce zeptat na něco konkrétního a s něčím poradit, není to ŽÁDNÝ problém Nejlepší zákazníci, opravdu je to setkání Milovníků papíru! Tolik rozzářených očí! Na to, abyste tu krásu a kreativitu v Máji pobrali, potřebujete obejít každý stánek několikrát! Jedno ani dvě kolečka nestačí! Vyšperkováno do poslední detailu Děkujeme, že jsme mohly být součástí a už teď se těšíme na říjen. Uvidíme se jak v Brně, tak i v Budějcích! ​

(duben - červen) Semináře pro ORP Lovosice - Serviso

Na začátku jara jsme navázali na podzimní spolupráci s ORP Lovosice - Serviso a domluvili se na další semináře šňůře pro základní i mateřské školy, které spadají pod tuto oblast. Chtěli jsme přijít s novými nápady a hrami, proto jsme vymysleli úplně nové semináře. Celkem jsme pro ORP Lovosice - Serviso udělali 7 seminářů, které trvaly 1,5 hodiny na Základní škole Sady Pionýrů.
Děkujeme za tuhle krásnou spolupráce a doufáme, že bude pokračovat i v budoucnu!

Rok 2021

(2021) Semináře po České Republice

I přesto, že i v roce 2021 jsme stále žili s opatřeními, které byla třeba dodržovat, pro nás to byl rok, kdy jsme udělali nejvíce seminářů. Je pravda, že když se opatření uvolnila, Lucie se téměř nezastavila. Seminářová šňůra je dlouhá, krásná i náročná, a to i přesto, že Lucku dobíjíte energií. Během léta a podzimu jela Lucie dělat semináře například do Brna, Českých Budějovic, Prahy, Mladé Boleslavi, Plzně, Velkých Žernosek, Litoměřic, Roudnice nad Labem aj. Děkujeme, že můžeme a že vás to baví. Těšíme se, že se s vámi na seminářích opět uvidíme v roce 2022.

(prosinec 2021) Semináře v Plzni

Poslední měsíc v roce jsme 3x navštívily naše oblíbené město Plzeň. Město, kde nemůžete vynechat cestu za Andílkem, je naše pomyslná tečka, kde zakončujeme seminářovou šňůru. Možná jsme to nikde neříkali, ale KCVJŠ v Plzni, bylo úplně prvním místem, kde Lucie začala dělat své semináře v roce 2013. Jsme nesmírně rády za spolupráci a za komfort, který na KCVJŠ v Plzni máme. Letošní prosinec byl odlišný v tom, že s Lucií se na semináře do Plzně vydala i Káťa.

(prosinec 2021) Jazykové animace

Vánoční období je naším nejoblíbenějším a letošní prosinec jsme kromě seminářů udělaly i 3 jazykové animace na Základní škole Terezín. Jedna animace byla na německé reálie a dvě anglické byly na rozdíly vánočních tradic ve Velké Británii, Americe a Austrálii. Terezín máme nedaleko Litoměřic a pro nás měly jazykové animace i přidanou hodnotu. Jakou? Po několika letech se vrátit zpět na základní školu, kam jsme obě chodily.

(říjen - listopad 2021) Nové contexťácké hry

Během léta jsme pracovali na dvou novinkách a na podzim jsme k nim přidali ještě třetí. Někdy sedíme na více než dvou židlích, ale děláme, co nás baví a věříme, že to baví i vás a vaše žáky. Jako první jsme do světa vypustili FLASHCARDS: Flashcards jsou A6 nebo A5 karty s obrázky, které jsou vytvořené jak pro školy, tak i pro malé děti, které se mohou podle nich naučit spoustu slovíček. Obrázkové karty jsou v balíčku jak barevné, tak i černobílé. V boxíku nechybí ani slovíčka k jednotlivým obrázkům, která jsou v anglickém, neměckém a českém jazyce. Druhá novinka, která na sebe nenechala dlouho čekat byly KONVERZAČNÍ KARTY: Vytvořili jsme 6 druhů konverzačních karet pro německý a anglický jazyk. Třetí a poslední contexťáckou hrou byly HADÍ HRY, které si kompletně tvoříme od A po Z sami v Contextě. Pokud byste se chtěli dozvědět více o hrách, klikněte na záložku Aktuality nebo se podívejte k nám na E-shop.

(2. 10. 2021) Pa-peer v Českých Budějovicích

Co vznikne, když se spojí láska k papíru a nadšení? Veletrh Pa-peer, který se uskutečnil 2. 10. 2021 v Českých Budějovicích. Nikdy dříve jsme na podobných akcích nebyli a naše očekávání nebyla veliká. Ale! Pa-peer předčil naše očekávání. Děkujeme všem, kteří nás navštívili, kteří podpořili naši tvorbu zakoupením produktů a i těm, kteří s námi prohodili pár slov. Tak na druhém Pa-peerenském veletrhu AHOJ!

(září - říjen 2021) Contexťácké webináře

Na začátek nového školního roku jsme naplánovali naše (staro)nové webináře. Webinář o Canvě si vzala pod taktovku Kateřina, online aplikace, myšlenkové mapy měla pod palcem Lucie. Contexťácké webináře se uskutečnily díky spolupráci s ORP Lovosice a Roudnice nad Labem.

(11. 6. - 12. 6. 2021) Seminář Velké Žernoseky

Druhý přes rok a čtvrt odkládaný seminář ve Velkých Žernosekách pro učitele všech cizích jazyků na ZŠ a SŠ se uskutečnil 11. 6. – 12. 6. Aktivity v praxi, tipy do výuky, výborné dezerty, večerní degustace vína, skvělá parta. Tak by se daly shrnout dva seminářové dny. Těší nás, že za námi jezdíte ze všech koutů České republiky, tentokrát až z Olomouce. Moc děkujeme všem účastníkům za jejich trpělivost s posouváním semináře!

(4. 6. - 5. 6. 2021) Seminář Velké Žernoseky

Přes rok a čtvrt odkládaný seminář ve Velkých Žernosekách pro učitele všech cizích jazyků na ZŠ a SŠ se uskutečnil 4. 6. – 5. 6. Byla zábava, pohoda, inspirace, spoustu aktivit, víno, noví známí, setkání se starými známými. Z celého srdce děkujeme všem účastníkům za oba skvělé dny a jejich trpělivost s posouváním semináře! Velký dík za nás za všechny patří i Petru Kupsovi z Žernosecké vinařství s.r.o za organizaci, zábavnou degustaci, skvělou večeři i oběd a bezkonkurenčně nejkrásnější a nejchutnější zákusky široko daleko.

(únor - květen 2021) Čísla webinářů

Květnovými webináři skončila celoroční šňůra a my se těšíme, až v září rozjedeme webináře zase na plno. A kolik Contexťáckých webinářů se uskutečnilo? 1 171 účastníků na našich webinářích (listopad, prosinec, únor - květen), 869 účastníků z ORP Litoměřice, Lovosice a Roudnice nad Labem, 19 témat, celkem 65 webinářů. Spolupráce na webinářích byla s ORP Litoměřice, Lovosice a Roudnice nad Labem, MAP Kladno, MAS Podchlumí ORP Hořice, MAP Vodňanská ryba.

(únor - duben 2021) Contexťácké webináře

Na začátku roku 2021 jsme byli více online než offline, ale na každém prostředí jsme si dokázali najít něco pozitivního. Po zimní pauze jsme únor zahájili (staro)novými webináři, které se i tentokrát velmi rychle zaplnily. Contexťácké webináře se uskutečnily díky spolupráci s ORP Litoměřice, Lovosice a Roudnice nad Labem. Díky této milé spolupráci, které si velmi vážíme, se našich webinářů zúčastnilo téměř 300 učitelů. A to je pro nás nejen obrovské číslo, ale i velká zodpovědnost. 

Rok 2020

(prosinec 2020) Vánoční adventní kalendář

  • Nestihli jste vánoční okénka našeho adventního kalendáře? Všechny vánoční křížovkyzajímavostiodkazy na vánoční videa najdete zde: Adventní kalendář 2020

(říjen - prosinec) Contexťácké webináře

Podzimní semináře byly z důvodu nařízení vlády zrušeny a nám nezbývalo nic jiného než se pustit do online prostředí v podobě webinářů. Během dvou měsíců jsme proškolili téměř 200 učitelů. Contexťácké webináře byly zaměřené na aplikace, tipy a aktivity, kterými lze zpestřit online výuku.

(jaro - léto) Nové didaktické materiály

Každá doba má něco dobrého. A co měla ta koronavirová? Většinu našeho času jsme vymýšleli a tvořili nové didaktické materiály. Povedlo se nám během jara/léta vytvořit dva didaktické materiály, z nichž první je soubor Binga I. jak ho (ne)znáte, a to pro anglický, německý a francouzský jazyk. Druhým materiálem jsou konverzační Kvarteta pro anglický, německý, italský, ruský a francouzský jazyk. Nechtěli jsme ochudit ani mateřské školky, proto jsme pár kvartet vytvořili právě pro ně. Od září 2020 jsou nové materiály k mání na našem e-shopu.

(27. 8. 2020) Seminář v Duchcově

Hledat spojení mezi svůdníkem Casanovou a Contextou? Ano, i Casanova se určitě nejednou Dostal do řečí.. Je pravda, že trochu jinak než dneska učitelé z Gymnázia a Střední průmyslové školy v Duchcově, kde jsme uspořádali seminář Využití médií ve výuce cizích jazyků.

(24. 8. 2020) Seminář v České Třebové

Neradi bychom něco zakřikli, ale máme radost, že po koronavirové stopce začínáme opět se semináři. První srpnový seminář se uskutečnil na ZŠ Habrmanova 😊. Seminář, na téma Hry a aktivizační metody ve výuce jazyků na ZŠ, byl plný metod a aktivit, které si učitelé prakticky vyzkoušeli. Snad nám podzimní seminářovou šňůru nic nepřekazí.

(3. - 7. 8. 2020) Letní sportovně-jazykový tábor Contexťáčci na tripu V.

Kvízy, soutěže, jazykové a sportovní aktivity. Takhle jednoduše by se dal shrnout pátý ročník Contexťáčků na tripu, který byl zaměřen na téma povolání. I v tomto zvláštním roce, plného zvratů, se sešli skvělí Contexťáci, kteří měli chuť se něco nového naučit. Třešničkou celého příměstského tábora byl závěrečný den a naprosto parádní příprava Olympiády pro rodiče. Naši Contexťáci si na přípravách a organizaci dali opravdu záležet. Lektoři: Káťa (AJ), Lucka (NJ), Ondra (sporťák) Děkujeme všem Contexťáčkům na tripu za úžasný týden.

(14. 3. - 11. 5. 2020) Uzavření Contexty z důvodu nouzového stavu

Nevěřili jsme, že situace bude na jaře tak vážná a postihne i nás. Bohužel, první polovina roku 2020 nebyla ideální. Školy byly uzavřené a my jsme se snažili co nejrychleji přejít na online výuku. Pro naše studenty jsme tvořili materiály plné kvízů, her ale i nové látky. Vedli jsme skypové 15minutovky pro ty, kteří potřebovali vysvětlit látku z anglického nebo německého jazyka. 

Korona krize nám překazila i veškeré semináře a workshopy. A že jsme jich měli naplánovaných! Seminářová stopka znamenala i stopku pro vývoj našeho metodického centra. Doma jsme neodpočívali, nohy nahoru jsme si dát rozhodně nemohli. Co jsme mohli dělat je online učit a pracovat na plánu B. Plán B zněl jasně. Vytvořit didaktické materiály, na které přes rok není moc  času. V době korona krize jsme vytvořili soubor Binga I. jak ho(ne)znáte pro anglický, německý a francouzský jazyk. Dále jsme nelenili a vytvořili 13 druhů konverzačních  kvartet pro anglický, německý, francouzský, italský a ruský jazyk. Teď doufáme, že druhá polovina roku bude přijatelnější!

(12. 3. 2020) Seminář na klíč v Brně

Na poslední seminář, před koronavirovou stopkou, jsme zavítali do naše oblíbeného Brna. Seminář byl šitý na míru učitelům prvního stupně, jelikož nové téma znělo “Jak efektivně na cizí jazyk u dětí na I. stupni”. Program šestihodinového semináře byl plný aktivit, které se dají využít v různých předmětech. Doufáme, že v následujících měsících si seminář zopakujeme.

(19. 2. 2020) Seminář na klíč ve Veltrusech

První seminář v roce 2020 se konal na Základní škole ve Veltrusech. A čím jiným odstartovat novou sezónu seminářů než naším nejčastějším seminářem, který je na téma “Hry a aktivity pro rozdělení velkého třídního kolektivu ve výuce jazyků”. Rádi bychom poděkovali všem zúčastněným, protože atmosféra, dotazy a flow byly naprosto parádní.

Rok 2019

(1. - 24. 12. 2019) Adventní kalendář

Jako malé děti jsme milovali otevírat dvířka od čokoládového adventního kalendáře. Teď už by to vypadalo podivně, proto v Contextě vyrábíme každý rok vlastní adventní kalendář. A ani v roce 2019 jsme si tuhle skvělou příležitost nenechali ujít. Kalendář byl sice bez sladkostí, ale za to se každý v něm něco nového dozvěděl. Pro rok 2019 jsme vybrali 24 vánočních slovíček, které jsme zveřejňovali každý den na našem instagramu a facebooku! Nechtěli jsme ochudit žádné jazyky, proto bylo vždy vánoční slovíčko přeloženo do 5 jazyků, které v Contextě učíme. Ptáte se do jakých? No přece do anglického, německého, francouzského, italského a ruského jazyka.

(1. - 2. 11. 2019) Seminář ve Velkých Žernosekách

Na začátek listopadu jsme vypsali 16 hodinový seminář ve Velkých Žernosekách, který byl plný inovativních, kreativních a aktivizačních metod ve výuce cizích jazyků na základních a středních školách. Program semináře byl sice náročný, ale páteční večer jsme zakončili prohlídkou vinných sklepů s degustací vín. Druhý den byly pro učitele připraveny sekce př. práce ve skupinách, štace, učitelé – učitelům. Děkujeme všem skvělým účastníkům semináře. Sešla se opět báječná parta lidí.

(16. 10. 2019) Seminář v Hradci Králové

Máme za sebou seminář na téma “Hry a aktivity pro rozdělení třídního kolektivu ve výuce cizích jazyků” v Hradci Králové a moc děkujeme. Jsme nesmírně rádi, když potkáváme známé tváře, které se k nám vracejí a absolvují další semináře. To je pro nás velká odměna. 

A ty prostory jsou třešnička na dortu, že?

 

(8. 10. 2019) Usborne nakladatelství

Společně s nakladatelstvím Usborne jsme pořádali 8. října event na téma “Netradiční knihy, co mají smysl”. Čtení knih, obzvlášť v cizím jazyce, je někdy tak velká výzva, že učitelé a ni děti se do ní nechtějí pustit. Usborne nakladatelství má knihy i pro nejmenší a i když některé otázky na stanovištích byly náročnější, tak odpověď v knížkách všichni našli. S malou nápovědou nebo i bez ní. Někteří žáci pak mají radost, že daný úkol splnili a my – učitelé, bychom se měli radovat s nimi, protože i malý krok se počítá.

(4. - 5. 10. 2019) Seminář ve Velkých Žernosekách

Na začátku října jsme odstartovali sezónu seminářů. 4. října se učitelé sjeli do vinařství ve Velkých Žernosekách, kde se konal 16 hodinový seminář plný inovativních, kreativních a aktivizačních metod ve výuce cizích jazyků na základních a středních školách. Program semináře byl sice náročný, ale páteční večer jsme zakončili prohlídkou vinných sklepů s degustací vín. Druhý den byly pro učitele připraveny sekce př. práce ve skupinách, štace, učitelé – učitelům. Děkujeme všem skvělým účastníkům semináře. Sešla se opět báječná parta lidí :-) .

 

(22. - 23. 8. 2019) Letní škola v Konstantinových Lázních

Zařízení vzdělávání a služeb České Budějovice (ZVaS) a Krajské centrum jazykového vzdělávání v Plzni (KCVJŠ) pořádaly v rámci projektu “2 světy jedna myšlenka” týdenní letní školu pro učitele NJ na 1. stupni ZŠ v Konstantinových Lázních. Jsme rádi, že jsme mohli přispět jazykově-metodickými semináři ve čtvrtek a v pátek. Děkujeme všem skvělým účastníkům :-). 

(29. 7. - 2. 8. 2019) Letní sportovně-jazykový tábor Contexťáčci na tripu IV.

Contexťácký sportovně-jazykový tábor se nesl v roce 2019 v duchu sportu, významných sportovců, kvízů, sportovního vybavení a vlastně všeho, co se kolem sportu točí a je typické pro německy a anglicky mluvící země. Bylo nás hodně 🙂 a bylo to moc fajn :-). Termín: 29. 7. – 2. 8. 2019 Lektoři: Káťa (AJ), Lucka (NJ), Ondra (sporťák) Děkujeme jazykovému animátorovi Karlu Hájkovi z TANDEMu, který si pro nás připravil úterní príma jazykový den.

(únor – březen 2019) Semináře podpořené Německým velvyslanectvím

Díky podpoře Německého velvyslanectví a velkého úspěchu a počtu účastníků před dvěma lety jsme i v roce 2019 mohli opět nabídnout tři akreditované semináře pro učitele cizích jazyků.

(únor 2019) Workshopy pro žáky

Únor byl pro nás workshopovým měsícem 🙂 . Pořádali jsme několik workshopů na „Zajímavosti o německy mluvících zemí“ pro Masarykova základní škola Litoměřice a také pro Gymnázium Josefa Jungmanna. Workshopy byly částečně podpořeny Německým velvyslanectvím v Praze a kampaní Šprechtíme. Studenti se dozvěděli spoustu zajímavostí například o Oktoberfestu, co znamená, když je mašle uvázaná na Dirndlu na levou nebo pravou stranu. Rádi zmiňujeme různé delikatesy, proto jsme se museli zmínit i o vídeňském dortu Sacher🍰 nebo o původu marcipánu. Děkujeme moc za pozvání a budeme se těšit na další návštěvu 🙂 .

(14.2.2019) Valentýn

Valentýn❤. Nezáleží na tom, jestli Valentýna slavíte nebo ne. Říct někomu, že ho máte rádi, by mělo být po celý rok :-). My jsme tento „komerční svátek“ využili na vyšperkování naší Contexťácké tabule 😍, protože každá příležitost se počítá, ne?

(13.2.2019) Workshop – Práce s maňáskem ve výuce AJ

V Contextě se v únoru roztrhl pytel se seminářema . 13.2.2019 jsme ve spolupráci s Oxford University Press pořádali workshop Let´s Explore the world with Lucky – Práce s maňáskem ve výuce. Maňásek je vždy vítaným prvkem v hodinách angličtiny, ať už jako průvodce či společník žáků. Často je to právě maňásek, který usnadňuje dětem komunikaci a pomáhá s odstraněním případných zábran verbálního či neverbálního projevu. Na tomto semináři si představíme práci s maňáskem, a to nejen jako s asistentem pro naplňování výukových cílů, ale také jako s pomocníkem v osobnostní a sociální výchově. Seznámíte se s praktickými tipy, jak a kdy maňáska ve výuce efektivně používat. Bylo skvělé, motivační a na konci semináře proběhla i tombola :-). Lektorkou workshopu byla Tereza Vostrá

(17.1.2019) Workshop – How to make them speak

Ve spolupráci s Macmillan Education jsme v lednu uspořádali zdarma workshop: How to make them speak, který se zaměřil na výuku studentů ve věku 16-19 let. Pro každého učitele je totiž důležité poskytnout všem studentům, nehledě na věk, nejrůznější druhy konverzačních aktivit. Některé z nich vyžadují spolupráci při hledání řešení daného problému, jiné poskytují možnost vyjádřit názor, aniž by byl očekáván přesně daný výsledek, jiné úkoly nutí studenty, aby vyprodukovali delší souvislý text, další jsou dialogické nebo konverzační. Studenti pracují ve skupinách, v párech a někdy samostatně prezentují. Workshop byl vedený Lenkou Boehmovou.

Rok 2018

(1.12.2018 – 24. 12. 2018) Adventní kalendář

Adventní kalendář plný zajímavostí jsme pro Vás připravili i na rok 2018! Mohli jste se dočíst o vánočních zajímavostech v Itálii, Rakousku, Německu, Rusku, Anglii, Americe, Francii, Dánsku aj. Každý den jsme otevřeli jedno okénko 🙂 . Jsme moc rádi, že jste v roce 2018 byli u toho s námi. Pokud byste se k nějakým zajímavostem chtěli vrátit, můžete si je stáhnout zde A na další příval vánočních tradic, zajímavostí a zvyků se můžete těšit v roce 2019 🙂 !

(21.11.2018) Workshop Hry na rozmluvení žáků

Tento rok nabízíme workshopy a semináře přímo u nás v Contextě. My z toho máme obrovskou radost, protože ne každému se hodí dojíždět do vzdálenějšího města :-), ale hlavně můžeme dělat pro Vás workshopy kdykoliv. První didaktický workshop Hry na rozmluvení žáků je za námi. S účastníky jsme se shodli na tom, že největším strašákem žáků, studentů i dospělých je mluvení. Cílem workshopu bylo si ukázat, ale i zahrát několik her a aktivit, které zaručeně rozmluví každého studenta :-). Rádi bychom poděkovali za účast a budeme se těšit na další setkání.

(2.11.2018) Rodilý mluvčí & Itálie 🇮🇹

Na začátku listopadu jsme měli možnost uspořádat v Contextě setkání s rodilým mluvčím z Verony. Účastníci se seznámili nejen s italským přízvukem, ale také s italskou kulturou. Meeting byl veden v anglickém i českém jazyce, tudíž se nikdo nemusel bát toho, že nemluví italsky.

(31.10. a 1.11.2018) Semináře v Plzni – Hry ve výuce na ZŠ

Poslední říjnový a první listopadový den byl ve znamení tří seminářů, které se konaly v Krajském centru jazykového vzdělávání a jazykové škole v Plzni (KCVJŠ). Už asi víte, že sem jezdíme velmi pravidelně a čím dál častěji :-). Poslední říjnový den se nesl ve znamení dvou seminářů pro učitele různých předmětů na I. stupni základních škol. Celkem se sešlo parádních 60 účastníků. Listopadový seminář byl zaměřen převážně na český jazyk, pro učitele ČJ a dalších předmětů na II. stupni ZŠ. Účastníci byli skvělí, vyzkoušeli jsme si spoustu aktivit, her, probrali spoustu nápadů a prodiskutovali, kam se odebírá naše školství a jak těm našim žákům trochu pomoci, když je nebaví frontální výuka. – Aby taky ne, když se to dá dělat zajímavěji a efektivněji. Těšíme se už na jaro, kdy bude pokračování těchto seminářů :-). Samozřejmě jsme se vydali i ke Katedrále sv. Bartoloměje, k Andílkovi, který Vám prý splní i ta nejtajnější přání. 🙂

(5. a 6.10.2018) Seminář ve Velkých Žernosekách

Ve dnech 5. a 6. října 2018 proběhl opět seminář „Atraktivní a efektivní vyučovací metody ve výuce cizích jazyků na ZŠ a SŠ I.“ ve Velkých Žernosekách. Do vinařství se sjeli vyučující z Třebenic, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, Plzně, Světic, Buštěhradu, Lovosic, Kutné Hory, ad. Netřeba dodávat, že na semináři jsme se prostě nezastavili a vyzkoušeli více než padesátku aktivit, postupů, metod a dalších. Ten, kdo nebyl, opravdu zaváhal (ale nemusí smutnit, stejně bylo úplně plno) :-). Teď už zbývá jen část B tohoto semináře – zkoušet ve škole se svými žáky a studenty to, co jsme si tady ukázali :-).
Děkujeme všem ve Vinařství Velké Žernoseky 1, kde se o nás super starali :-).

(26.9.2018) Evropský den jazyků

První Evropský den jazyků pro ZŠ a SŠ za námi! 26. září si žáci i studenti mohli zkusit mnoho zábavných aktivit, her, hádanek, rébusů, přísloví nebo jazykových poselství. Studenty čekala setkání s rodilými mluvčími z Thajska, Japonska, Chille nebo například Itálie. Vše bylo uzpůsobeno pro malé i velké, a proto se nikdo nemusel ničeho obávat :-). Akce proběhla pod záštitou starosty města Litoměřice Mgr. Ladislavem Chlupáčem a ve spolupráci s AFS Mezikulturní programy, o.p.s. anakladatelstvím Klett s.r.o. Rádi bychom všem moc poděkovali za spolupráci​.

(7. a 8.9.2018) NĚMČINA S „ČEŠKOU“ V CONTEXTU

Byly to dva dny intenzivní a plodné práce v super atmosféře. 25 vyučujících německého jazyka z Českých Budějovic a okolí. 25 osobností, milióny nápadů a ještě více úsměvů a smíchu. Tohle setkání, které jsme didakticky vedli na pozvání paní ředitelky Goethe centra v Českých Budějovicích Mgr. Lucie Trnkové, opravdu nemělo chybu. Všechny připravené didaktické aktivity a hry jsme si společně vyzkoušeli a zjistili, jaké to je být v roli svých žáků a mít radost z úspěchu. Ukázali jsme si, jak lze s jednotlivými aktivitami smysluplně pracovat tak, aby žáci odcházeli z výuky němčiny s pocitem, že „se vůbec neučili“. Celý seminář jsme koncipovali tak, aby byly všechny aktivity použitelné pro různé jazykové úrovně žáků, ale především tak, aby si i vyučující dobili energii a osvěžili své stereotypy.Děkujeme Lucii Trnkové a jejím kolegyním za skvělou organizaci, přípravu a péči. Především pak ale děkujeme všem účastníkům za chuť jít do všeho po hlavě a ničeho se nebát.

(27. – 28.8.2018) DIDAKTICKÝ SEMINÁŘ PRO UČITELE

Letos jsme si ani nemohli vybrat lepší vstup do nového školního roku. Zavítali jsme totiž s dalším didaktickým seminářem pro učitele cizích jazyků do Sezimova Ústí, a to na ZŠ Sezimovo Ústí. Nejen že se tu sešla príma parta vyučujících, ale především prima akční parta vyučujících. Děkujeme všem za aktivní účast, nápady a ochotu vrhnout se do všeho s úsměvem, i když prázdniny právě skončily. Moc rádi k Vám přijedeme zase, a nejen k Vám, ale všem, kteří by měli zájem se trochu namotivovat, získat nové hry a aktivity do výuky jazyků, popřemýšlet, vyměnit si zkušenosti a prostě si užít seminář. Děkujeme všem účastníkům a také paní ředitelce Mgr. Zdeňce Hemerkové za skvělou spolupráci!

(30.7. – 3.8.2018) CONTEXŤÁČCI NA TRIPU III. ZA NÁMI

Letní příměstský sportovně-jazykový tábor Contexťáčci na tripu III. je za námi. Sešla se opravdu super parta šikovných dětí a opravdu jsme si celý tábor, který se nesl v duchu „poznávání jazyka všemi smysly“, užili. Příští tábor (nejen pro děti z Contexty) se uskuteční 29.7. – 2.8. 2019 a již teď se můžete hlásit . DĚKUJEME všem rodičům, že nám svěřili své velké poklady! Také děkujeme Vladislav Liska za super batohy a tisky, Merch53 za super pecka trika, šátky, mikiny a vše (co jsme zatím kvůli vedru nevyužili ), Kristýna Šoukalová a TANDEM – Czech-German Youth Exchange Coordination Centre za skvělou úterní jazykovou animaci, a péči v Muzeum Smyslů. Díky a těšíme se na příště! Lektorky Lucka a Káťa a sporťák Ondra

(26.6.2018) Rekord Obřího jazykového pexesa

je to tady :-)! Český národní rekord je zdolán. Všechny kartičky pexesa, které přišly do 16. 6. 2018 jsou sečteny a my známe už finální číslo. Celkem se nám sešlo 12 496 kartiček. Jsme strašně moc rádi, že se to povedlo, a že jste se nebáli do toho jít s námi. Jste skvělí :-). Bez Vás by to prostě nešlo.PROČ OBŘÍ JAZYKOVÉ PEXESO? Jednalo se o celorepublikovou akci, do které mohl se svými kartičkami přispět opravdu kdokoliv. Cílem akce, která probíhala pod dohledem Agentury Dobrý den Pelhřimov, bylo vytvořit nový národní rekord v počtu kartiček pexesa. (A to se povedlo!!! 🙂 ) Po ukončení akce bychom chtěli z kartiček vytvořit ještě něco víc! A proč? Nebylo by super si zahrát pexeso, kde by byla třeba právě Vaši kartička :-)? Proto plánujeme vytvořit webovou aplikaci, ve které si budete moci zahrát pexeso. Webová aplikace rozdělí jednotlivé kartičky dle jazyků a témat a vy si pak můžete zvolit, které téma budete chtít zrovna hrát, např. dopravní prostředky – kde se zobrazí všechny dopravní prostředky, které byly nakresleny v daném cizím jazyce, např. v německém :-). No, není to super :-)? Akce Obří jazykové pexeso, kterou pořádala Contexta, probíhala pod záštitou starosty města Litoměřice, Mgr. Ladislavem Chlupáčem. Partnerem akce bylo nakladatelství Klett, s.r.o. A chtěli bychom rovněž poděkovat sponzorům akce firmě HET, s.r.o. a obci Křešice a také Knihovně K. H. Máchy v Litoměřicích.

(21. 6. 2018) Den otevřených dveří na Německém velvyslanectví

Jednou za dva roky pořádá Německé velvyslanectví den otevřených dveří. A my jsme u toho nemohly chybět. Program byl velmi bohatý a každý si přišel na své. Vše vypuklo ve 14. hodin. Kromě prohlédnutí místností jsme ochutnaly i tradiční německé pokrmy (mňam). Venkovní program doprovázela německá i česká kapela. Kdo chtěl, mohl plnit několik kvízů, anebo se zúčastnit soutěží na německé reálie :-). Za nás to bylo velmi příjemně strávené odpoledne. Budeme se těšit zase za dva roky :-).

(8. a 9. 6. 2018) Seminář „Atraktivní metody ve výuce na ZŠ a SŠ II.“ ve Velkých Žernosekách

Nový seminář „Atraktivní a efektivní vyučovací metody ve výuce cizích jazyků na ZŠ a SŠ II.“, který se poprvé konal ve vinařství ve Velkých Žernosekách. Opět to bylo úplně super! Účastníci z různých škol (Písek, Kutná Hora, Lovosice, Šluknov, Děčín, Turnov, Praha, Městec Králové, Mělník, Ústí nad Labem, Dolní Poustevna) si vyzkoušeli opět hromadu aktivit, které mohou využít se svými žáky a studenty ve výuce cizích jazyků. Povídali jsme si i o kvalitních výukových materiálech, učebnicích, vytvořili „inzerci – burzu“ toho, co hledáme a nabízíme, ukázali jsme si spoustu aktivit k tématu svátků v cizích zemích, podívali jsme se do vinného sklípku a opravdu intenzivně a s neskutečnou vervou jsme pracovali, vyměňovali zkušenosti, názory, nápady!

Děkujeme úplně všem za skvělé a podnětné dva dny, které byly opravdu velmi motivující!

Děkujeme za skvělé dobrůtky, které nám připravili v Žernosekách a těšíme se všemi zase někdy na viděnou.

(6.6.2018) Seminář v Hradci Králové „Atraktivní metody ve výuce na ZŠ – německý jazyk“

Dne 6. 6. jsme pořádali na pozvání Školského zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Královéhradeckého kraje seminář pro učitele německého jazyka. Nejen že jsme si zde prakticky vyzkoušeli různé efektivní hry, které lze využít na základní škole v hodinách německého jazyka, ale také jsme si popovídali o tom, jak pracovat se skupinou, kde jsou žáci s různými obtížemi, znalostmi ad. a také jsme si ukázali metody, jak s takovou skupinou smysluplně pracovat tak, aby slabší žáci měli možnost zažít úspěch a pracovat vlastním tempem a naopak, aby silnější žáci měli možnost se stále rozvíjet. Doufáme, že jsme účastnicím neukázali jen velké množství her a aktivit, ale že jsme je také motivovali do další práce se žáky. Děkujeme všem účastnicím! Byl to s Vámi moc hezký den.

(23. a 24.5. 2018) Seminář „Atraktivní metody I.“ v Praze

Seminář „Atraktivní metody I.“ se konal tentokrát v Praze. Poprvé jsme byli na novém místě, kde se o nás moc hezky starali. Děkujeme Etnosvět. Nejvíce však děkujeme skvělým účastnicím a jednomu skvělému účastníkovi, který to s námi vydržel :-), za dva velmi podnětné dny, které nám opět nasadily brouka do hlavy ohledně toho, co pro Vás a Vaše žáky příště zase přichystáme. Děkujeme moc, byli jste všichni skvělí! 🙂 🙂 Těšíme se zase brzy na viděnou a nezapomeňte co nejvíce aktivit vyzkoušet co nejdříve. :-). Pokud byste chtěli uspořádat seminář u Vás ve škole, neváhejte nás kontaktovat! 🙂

(4. a 5.5.2018) Seminář „Atraktivní metody I.“ ve Velkých Žernosekách

Seminář v Žernoseckém vinařství na téma „Atraktivní a efektivní vyučovací metody ve výuce cizích jazyků na ZŠ a SŠ I.“ se konal ve Velkých Žernosekách ve dnech 4. a 5. května 2018. Účastníci měli možnost si prakticky vyzkoušet desítky nejrůznějších vyučovacích metod, dále krátce prodiskutovat teoretické otázky ohledně efektivní a neefektivních vyučovacích metod, zamyslet se nad tím, jak nás vyučovali naši učitelé, jak vyučujeme nyní my a v neposlední řadě proběhla i burza nápadů mezi účastníky. Jako zpestření semináře se konala v pátek večer i prohlídka vinných sklepů s degustací, která definitivně prolomila všechny ledy. :-).
Děkujeme všem účastníkům z Plaňan, Kosovy Hory, Písku, Lovosic, Podbořan, Ploskovic, Liberce, Ústí nad Labem, Chabařovic, Těptína, Jablonce nad Nisou a Městce Králové! Byli jste vážně TOP TOP TOP!

Také moc děkujeme všem z Žernoseckého vinařství, kteří se nám věnovali, vařili nám a připravovali samé dobrůtky!
Více foto na na facebooku Contexty

(25. a 26.4.2018) Seminář „Atraktivní metody I.“

Bylo nás tam dost. Byli jsme v Brně. Byli jsme veselí, nápadití, upovídaní, skvělí a na konci obou dnů také pěkně unavení! A co to vlastně bylo? Praktický seminář pro učitele cizích jazyků „Atraktivní a efektivní vyučovací metody ve výuce cizích jazyků I.“ , který Contexta pořádala tentokrát (a zase už opět) v našem oblíbeném Brníčku, tradičně v Knihovně J. Mahena. Děkujeme moc všem účastníkům, protože bez nich by to prostě nešlo! 🙂 Pokud byste i Vy chtěli na seminář, mrkněte do naší nabídky. A pokud byste chtěli seminář přímo u Vás ve škole, tak neváhejte napsat na info@contexta.cz.

(20. 4. 2018) Jazyková animace v Rumburku

20. dubna jsme zavítali na jazykovou animaci, kterou organizuje TANDEM, do ZŠ U Nemocnice v Rumburku. Tentokrát se nám jednalo o to, abychom co nejvíce motivovali žáky, kteří se němčinu už učí. Největší úspěch měla u žáků mapa německy mluvících zemí, kde se dozvěděli, odkud pochází firma Hugo BOSS, jak vznikl název firem HARIBO či Adidas, odkud pochází typický Krampuslauf, kde se jí Käsefondue, jakou marmeládou se maže Sachrův dort, co to byl původně Oktoberfest, a také si žáci uvědomili, kolik lidí kolem ČR mluví německy, a že je vlastně super výhodně němčinu umět. Děkujeme moc všem žákům i paní učitelce Mgr. Janě Frantové za pozvání a zorganizování!

(19. 4. 2018) Co způsobil náš seminář? Aneb jedna super němčinářka a angličtinářka na Kladně a její super žáci v osmičce!

To, že pořádáme didaktické semináře pro učitele všech cizích jazyků v různých koutech naší země, to už všichni víte. Ale jak to vlastně vypadá dál po našich seminářích? Tak to nám poslala paní učitelka Eliška Kalová ze ZŠ Kladno – Vašatova.
Co nám napsali? „Němčináři nejprve při konverzační aktivitě zjistili data narození spolužáků a zaznamenali je spolu se jmény na kartičky. Ty následně roztřídili podle měsíců a upevnili v kruhu čtvero ročních období, který doplnili obrázky událostí a aktivit typických pro jednotlivá roční období.“ Děkujeme za fotky, feedback a stále přejeme tak super paní učitelku a žáky!  PS: Hra ve výuce není o tom, že se žáci a učitel flákají! Když je hra didakticky připravená a správně vedená, je to prostředek, jak své žáky naučit cizímu jazyku hravým, efektivním a přirozeným způsobem! Jen záleží už na Vás rodičích, abyste si zjistili, jak Vaše škola výuku vlastně vede!

(28. 3. 2018) Seminář v Plzni: „Učme německé reálie jinak“

V Plzni na KCVJŠ to opět hučelo jako v úle! A proč? Protože se sešla už stará (ale mladá) a skvělá parta + pár nováčků na semináři pro učitele německého jazyka. Tentokrát jsme prodiskutovali téma německých reálií a prakticky si vyzkoušeli spoustu aktivit pro žáky na ZŠ a SŠ, a to z oblasti Německa, Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska. Jak se tak říká: „Všichni makali jako šroubci.“ A všem za to patří také velké díky! Další semináře v Plzni na KCVJŠ proběhnou v novém školním roce 🙂 🙂

(21. 3. 2018) Konference v Brně

Pamatujete si konferenci pro učitele v Praze, která se konala na podzim 🙂 ? Ve středu pořádalo nakladatelství Klett konferenci v Brně, kde jsme měli možnost vést několik seminářů 🙂 . Konferencí od nakladatelství Klett se zúčastňujeme moc rádi. A co vy a konference nebo semináře 🙂 ?

(16.3.2018) Dějepisný workshop

Věděli jste, že semináře a workshopy neděláme pouze na cizí jazyky ale také na dějepis? V pátek (16.3.2018) jsme pořádali dějepisný workshop na základní škole v Ploskovicích :-). Tématem workshopu byl „Vznik Československa a Tomáš Garrigue Masaryk“. Hlavní náplní workshopu bylo žáky vtáhnout do tématu pomocí karikatury, prvků dramatické výchovy či videa 🙂 .

(8.3. – 9.3. 2018) Konference v Mnichově

Taky máte rádi, když je všechno udělaný do posledního puntíku a funguje to? My ano 😀! A to se povedlo na konferenci v Mnichově, kam Lucka odjela . Čtvrtek byl dlouhý, náročný ale důležitý den . Lucka byla pozvaná do Mnichova na konferenci, kde měla tu čest představit hru DACHwisser, kterou sama vytvořila .

(28.2.2018) Seminář „Hry ve výuce češtiny na ZŠ“

Na konci února se konal v Plzni seminář na téma „Hry ve výuce češtiny na ZŠ“. Seminář na Krajském centru jazykového vzdělávání a jazykové škole navštívilo přes 60 účastníků, (moc děkujeme :-)). Kvůli velkému počtu se semináře musel rozdělit na dva po sobě jdoucí semináře :-). Chtěli bychom poděkovat všem, kteří seminář navštívili, byli jste skvělí! Pokud pro Vás není Plzeň daleko, přijďte na další seminář, který se bude konat 28. března :-). Téma semináře se bude týkat Reálií německy mluvících zemí :-). Vyzkoušeli jste se žáky nějakou hru nebo metodu, která byla na semináři? Neváhejte nám poslat fotku, napsat nebo se jenom tak pochlubit. Rádi si přečteme, jaké hry měly ve vaší třídě úspěch 🙂 !

(10.1.2018) Seminář „Hry a aktivizační metody ve výuce cizích jazyků“

První seminář v roce 2018 se konal ve městě, kam každoročně jezdíme několikrát a vždycky se tam těšíme. Ano, je to Plzeň :-). Město píííva :-). Na Krajském centru jazykového vzdělávání a jazykové škole bylo všechno se všemi účastníky úplně báječné. Seminář k tématu „Hry a aktivizační metody ve výuce cizích jazyků“ byl tentokrát cílený nejen na němčináře, ale oslovil i mnohé ruštináře a francouzštinářku Míšu :-). Účastníci měli možnost si vyzkoušet praktické aktivity do výuky cizích jazyků, kterými můžou pomoci svým žákům snáz, zábavně a v kontextu osvojovat cizí jazyk. Děkujeme za přípravu a zorganizování paní Caisové, zástupkyni ředitele KCVJŠ. Bylo to opět perfektní a velmi milé! Už se těšíme na 28. března, kdy zde budeme pořádat seminář k Reáliím německy mluvících zemí – Přijďte – bude to stát za to! PS 1: V současné době máme již akreditované semináře na 16 a 32 hodin, které bude možné hradit přes šablony – téma: Atraktivní a efektivní vyučovací metody ve výuce cizích jazyků na ZŠ a SŠ (I. a II.). Neváhejte! Pište nám! Rádi uspořádáme seminář i pro Vaši školu. Jinak tedy seminář bude určitě probíhat na Litoměřicku v květnu a červnu – a to i s degustací vín. 🙂 PS 2: Věděli jste, že na náměstí v Plzni můžete navštívit andílka, který Vám dle legendy splní i ta nejtajnější přání? Abyste i Vy měli něco z našeho semináře, tak Vám andílka posíláme a držíme pěsti!

(2018) První fotky z výuky v novém roce

Rok 2017 je za námi, ale kurzy stále pokračují, a to až do 2.2. 🙂 🙂 Jen po vánočních prázdninách jsme se sešli znovu, a to po pěkně dlouhé době. Kurz stále usměvavých a zvídavých Miníků NJ chtěl vědět, jak se řekne „udělat selfie“ :D. A tak prosím… Zde to máme :-). Děkujeme za úsměvy, radost, nadšení a jen tak dál! Máme s vámi velké plány!

Rok 2017

(31. prosince 2017) PF 2018

Přátelé Contexty, kamarádi, děkujeme za to, že jsme s Vámi v roce 2017 mohli být! Do nového roku Vám přejeme spoustu energie, úsměvů, radosti, odhodlání a směřování stále dopředu za Vašimi cíli – ať jsou jakkoliv veliké, věřte jim a jděte za nimi! PS: „Nikdy nerezignuj na to, co chceš opravdu dělat. Člověk s velkými sny je mocnější než ten se všemi fakty“ (Albert Einstein) Vaši Contexťáčci 🙂 🙂 🙂

(2017) 25% sleva na sortiment Lingea pro studenty a přátele Contexty

Během roku 2017 jste měli možnost objednávat jakoukoliv publikaci od nakladatelství Lingea, a to s 25% slevou. Rádi bychom poděkovali nakladatelství Lingea, které s námi spolupracovalo.

(prosinec 2017) Trochu jiný adventní kalendář

Od 1. prosince jsme každý den zveřejňovali vánoční postřehy z různých zemí 🙂 . Všechny zajímavosti, které byly zveřejněny jsou zde.

(prosinec 2017) Vánoce v Contextě

Poslední výukový týden přiletěl v brzkých ranních hodinách do Contexty Ježíšek. A co to znamenalo pro všechny naše studenty? No přece to, že každý student musel hledat pod vánočním stromečkem svůj dáreček.

(prosinec 2017) Adventní soutěž

Dvě adventní neděle jste hledali správné odpovědi na otázku v adventní soutěži. Pravidla soutěže byla jednoduchá: 1. Svou odpověď jste museli napsat na e-mail info@contexta.cz (pokud jste soutěžili na facebooku, pravidla byla trochu odlišná). Čas na rozmyšlení a napsání odpovědi jste měli vždy do páteční půlnoci . Moc děkujeme za zapojení do soutěže :-). Výherkyně se staly: paní Zuzana Klykorková Hrdličková a Helča Doudová. Gratulujeme 🙂

(13.12.2017) Předávání cen „Plakát do výuky cizích jazyků“

Výherci soutěže „Plakát do výuky cizího jazyka“, si dnes přebírali cenu! Podzimní soutěž, kterou jsme vypsali, se konala pod záštitou města Litoměřic. Dnes přišel den P (předávání cen). Ceny a diplomy jsme předávali výhercům společně s panem starostou Mgr. Ladislavem Chlupáčem. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se soutěže zúčastnili. Velké poděkování patří 5. ZŠ, která zaslala nejvíce plakátů. Více na webu města Litoměřice

(1.12.2017) Seminář „Inovativní metody ve výuce NJ pro SŠ“

Opět jsme se vrátili do naší oblíbené Plzně, do KCVJŠ, kde pořádáme, dalo by se říci, že už pravidelně, semináře. V pátek 1.12. se nám sešla skupinka, která byla opravdu akční, měla spoustu dobrých nápadů, opravdu jsme se nasmáli a to nejen při části klidnější, kde jsme probírali různé webové portály, ale také u části her a aktivit do výuky. V posledním bloku měli účastníci možnost si vyzkoušet několik vyrobených her a aktivit (např. novou hru DACHwisser, dále hry Donauradweg, Länderfelder, Kvarteto ad.). Děkujeme moc za príma atmosféru a těšíme se zase na leden, kdy bude další seminář :-).

(30.11.2017) S radostí oznamujeme narození

Přátelé, kamarádi, kolegové, studenti a všichni, co jste nám fandili a drželi palce! 🙂

Po dlouhých čtyřech letech se nám konečně úplně definitivně dne 30. listopadu 2017 narodila zábavná výuková hra DACHwisser 🙂 🙂 .Váží necelé kilo, měří 29 cm na délku, 19 cm na šířku a 10,5 cm výšku. A uvnitř? Velká mapa, magnetky na přichycení, 480 otázek z německy mluvících zemí (samozřejmě včetně správných odpovědí :D, a to celé v české i v německé verzi), blok, tužka, hrací kostka, karty s vybranou rakouskou, švýcarskou slovní zásobou a výrazy, které v češtině běžně používáme, aniž bychom třeba tušili, že pocházejí z němčiny –  a to bychom to nebyli my, abychom tam nepřidali ještě nějaké malé překvápko! 🙂

V roce 2013/2014 byla prvotní verze oceněna 1. místem v soutěži „Cena pro učitele NJ v ČR“, proto má hra DACHwisser sudičky jak se patří! Jsou jím německé a rakouské velvyslanectví v Praze, čehož si moc vážíme!

Pokud se chcete zdokonalit v němčině nebo němčinou vůbec nevládnete, ale chcete poznat fakta i zajímavosti německy mluvících zemí, tak neváhejte a objednávejte! Hru jsme dělali srdíčkem, a proto vám přinese určitě hodně radosti a poznání nejen do škol, ale třeba i někomu pod stromeček 🙂
(objednávky na info@contexta.cz)

Děkujeme moc všem, co nám k výsledné hře pomohli, trpělivě konzultovali různé návrhy a zejména pak Tisk Liška, kde na nás byli velmi hodní a velmi pečlivě a s úsměvem celou hru dotáhli do konce!

(29.11. 2017) Seminář „Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 1“

Pokolikáté se konal tento seminář v Praze? Od roku 2013 opravdu už mockrát! Ale i tentokrát to bylo báječné, se skvělými účastnicemi, které měly spoustu nápadů, chuti hrát, přemýšlet o hrách, bavit se, diskutovat, … Děkujeme všem účastnicím a těšíme se na další semináře s Vámi v roce 2018.

(15.11. 2017) Seminář „Využití médií ve výuce NJ“ – podpořeno 100 vyučujících NJ

Tento seminář byl významně podpořen Německým velvyslanectvím v Praze! MŠMT akreditovaný seminář „Využití médií ve výuce německého jazyka“, který byl významně podpořen německým velvyslanectvím v Praze, byl velmi úspěšný. Během podzimu 2017 jsme navštívili 5 měst v ČR (Prahu, Jihlavu, Brno, Ústí nad Labem a Liberec). Celkem 100 účastníků mělo možnost si vyzkoušet různé webové portály, které mohou pomoct nejen vyučujícím samotným, ale také žákům při výuce NJ. Všichni byli báječní, mnohdy se strhla i velmi živá debata a dle všech zaslaných feedbacků soudíme, že se Vám seminář nejen líbil, ale že jste si zejména odnesli mnoho zajímavých věcí do své výuky a odcházeli jste nadšení a motivovaní. I pro nás byl tento čas s Vámi opravdu velmi kvalitně strávený a těšíme se, že se uvidíme na nějakém z dalších seminářů, které budou opět na jaře! Děkujeme německému velvyslanectví a kampani Šprechtíme a také všem školám, kde jsme mohli seminář uspořádat za vstřícnost a obrovskou ochotu.

(14. 11. 2017) Halloweenský příběh

Na oslavu Halloweena jsme uspořádali soutěž o nejlepší halloweenský příběh . Do konce října jste mohli zasílat své příběhy, které se týkaly Halloweenu. Za příběhy, které dorazily moc děkujeme . Vítězem však může být jeden a tím je Základní škola Nýrsko, Komenského. Halloweenský balíček poputuje tedy až na Šumavu . Všem, kteří zaslali své příběhy ještě jednou děkujeme . Dále bychom chtěli připomenout, že na facebook můžete psát své nápady a přání na jarní soutěž, kterou budeme pořádat .

(12.11.2017) Soutěž o „Nejoriginálnější jazykový plakát“ zná své vítěze

Další soutěž Contexty zná své vítěze! Do 3. listopadu měli žáci základních a středních škol, ale tentokrát také dospělí, možnost vytvářet jazykové plakáty. Výběr těch nejlepších nebyl vůbec jednoduchý, protože plakátů se sešlo opravdu mnoho, a navíc byly všechny opravdu zdařilé! Soutěž, jejímž partnerem je Město Litoměřice, na plné čáře tentokrát ovládli žáci ze ZŠ Masarykova v Litoměřicích, pod vedením paní učitelky Mgr. Kláry Filipové a dále také němčináři doslova převálcovali jiné jazyky! Výherci budou kontaktováni ohledně slavnostního předání diplomů a cen do 24.listopadu. VÝHERCŮM SRDEČNĚ GRATULUJEME a všem zúčastněným děkujeme za krásné příspěvky, které nás potěšily! Dále nezapomeňte, že nám stále můžete psát svá přání na JARNÍ CONTEXŤÁČSKOU SOUTĚŽ. Jaké téma by se Vám líbilo? Co byste chtěli tvořit? Pokud jste si v něčem jisti v kramflecích, neváhejte nám napsat, budete mít výhodu do jarní soutěže! A kdo tentokrát zvítězil? I. kategorie (1. stupeň ZŠ) – v této kategorii jsme se rozhodli udělit dvě druhá místa 1.místo: Jáchym Plánička a Karolína Gybasová (plakát: Mein Tag) 2.místo: Johana Palcová (plakát: Meeregrund) 2.místo: Josefína Kumstátová (plakát: Kleidung) 3.místo: Ondřej Stehlík (plakát: Ökologie) II.kategorie (2.stupeň ZŠ a víceletých gymnázií) – i v této kategorii jsme se rozhodli udělit dvě druhá místa) 1.místo: Karolína Kynzlová, Jessica Kabelková (plakát: Sport) 2.místo: Tomáš Kučera (plakát: Abeceda) 2.místo: Vojtěch Mazanec, Tereza Vaňková (plakát: Mein Körper) 3.místo: Marie Chrudimská (plakát: Meine Familie) III. kategorie (SŠ a gymnázia) Doufáme, že se příště zúčastníte 🙂 🙂 IV.kategorie (dospělí) Vítěz: Josef Zronek (plakát: Strafverfahren)

(1. 11. 2017) Druhá metodická konference Klett pro učitele německého jazyka Deutsch fürs Leben

Učitelé německého jazyka, metodici a studenti germanistiky měli ve středu 1. listopadu možnost se zúčastnit již 2. metodické konference, kterou pořádalo nakladatelství Klett. Konference se konala v nádherných prostorách Kaiserštejnského paláce. Účastníci, ca. 150 učitelů, metodiků a zájemců, měli možnost navštívit rozmanité inovativní workshopy, které se snažily o zefektivnění výuky na školách. Akce měla, stejně jako minulý rok, obrovský úspěch. Chtěli bychom vyzdvihnout profesionální přípravu a práci všech organizátorů z nakladatelství Klett. Tento rok jsme na akci přispěli třemi workshopy: Představení inspirativních projektů ZŠ, Hry ve výuce cizích jazyků a Vyrábíme v hodinách německého jazyka. Chtěli bychom poděkovat za milou pozornost, nejen v podobě materiálů od nakladatelství Klett, ale i přívěsku na klíče ve tvaru čtyřlístku, který jsme společně s květinou dostali při odchodu. Už nyní se těšíme na další rok.

(do 3. 11. 2017) Soutěž pro děti, studenty i dospělé 😀 o „Nejoriginálnější plakát do výuky cizího jazyka“

Partnerem této akce je město Litoměřice! Ve výuce se používá mnoho plakátů, které slouží k tomu, abychom se lépe naučili nějakou slovní zásobu, různě lehkou nebo složitou gramatiku a mnoho dalšího. Tyto plakáty bývají jednoduché, přehledné, barevné méně či více povedené… Nás ale zajímá, jak by sis takový plakát, který by měl pomoct Tobě ve výuce cizího jazyka, představoval (a). Fantazii se meze nekladou! Zadání soutěže: Vytvoř libovolný plakát v cizím jazyce NJ/ AJ/ RJ/ FJ. Minimální formát je A3. Zpracování, materiál plakátu a obsah plakátu je zcela na tvé fantazii! Soutěží se ve 4 kategoriích: I.stupeň ZŠ, II. stupeň ZŠ (a odpovídající stupeň víceletých gymnázií), střední školy a novinkou jsou dospělí! Posuzovat se bude zapojení jazyka na plakátu (chyby nejsou překážkou) a originalita plakátu. A co můžete vyhrát? (Kategorie: I. stupeň ZŠ, II. stupeň ZŠ a SŠ): 1. místo: půlroční permanentka do bazénu, nebo na bruslení (dle vlastního výběru), 5% sleva na semestrální jazykový kurz v Contextě – Jazykové škole, výukové materiály od Contexty a další překvapení 2. místo: 2 lístky na představení v kině Máj, 5% sleva na semestrální jazykový kurz v Contextě – Jazykové škole, výukové materiály od Contexty a další překvapení 3. místo: 5% sleva na semestrální jazykový kurz v Contextě – Jazykové škole, výukové materiály od Contexty a další překvapení V kategorii dospělých odměníme pouze vítěze, který si odnese vína z vinařství Velké Žernoseky 1. V každé kategorii (kromě dospělých) odměníme rodiče/vyučujícího, jehož dítě získalo 1. místo, víny z vinařství Velké Žernoseky 1! Výherci budou pozváni na slavnostní vyhodnocení soutěže, kde jim budou předány ceny. Soutěžní plakáty zasílejte/přineste nejpozději (společně s přihláškou) do 3. listopadu 2017 na adresu: Mgr. Lucie Čechová, Contexta – Jazyková škola, Mírové náměstí 11/3a, 412 01 Litoměřice Leták ke stažení ZDE Zadání soutěže a přihláška ZDE Vítěze vyhlásíme 10. listopadu!

(říjen, listopad 2017) JEDINEČNÁ ŠANCE! Seminář Využití médií ve výuce německého jazyka

Tento seminář je významně podpořen Německým velvyslanectvím v Praze! MŠMT akreditovaný seminář „Využití médií ve výuce německého jazyka“ proběhne pouze v 5 termínech, v 5 městech ČR, a to pouze do konce roku 2017! Chcete se naučit, jak efektivně pracovat s autentickými materiály ve výuce německého jazyka? Naučit se, jak pracovat s autentickými webovými stránkami ve své výuce tak, aby to bavilo nejen Vaše žáky, ale také Vás? Pokud chcete motivovat své žáky, musíte být motivováni nejprve Vy! Na semináři, který je určen pro učitele ZŠ i SŠ si ukážeme velmi jednoduché portály, webové stránky, které budete moci použít ve své výuce, doma, když se připravujete na výuku (a to tak, abyste nad tím strávili jen chviličku času), ale také si ukážeme práci s takovými stránkami, které budou moci využívat Vaši žáci sami doma. Pokud se bojíte počítačů, tak to hoďte za hlavu. Tohle je opravdu velmi jednoduché! :-). Účastnický poplatek za celý seminář pro 1 účastníka činí 300,- (z původních 850,-) – neváhejte se přihlašovat (počet účastníků max. 20/seminář) Termíny: 18.10. (9.00 – 13.00): Jihlava: Střední škola stavební Jihlava, Žižkova 1939/20 19.10. (9.00 – 13.00): Brno: ZŠ Husova, Husova 17 8.11. (9.30 – 13.30): Praha: Slovanské gymnázium, Masná 700/13, Praha 1 – pozor změna místa (původně Goethe-Institut) 9.11. (9.00 – 13.00): Liberec: ZŠ Barvířská, Proboštská 38/6 15.11. (12.30 – 16.30): Ústí nad Labem: ZŠ Elišky Krásnohorské 3084/8

(do 30. 10. 2017) Hurááá soutěž 😀 o halloweenský příběh

Pro základní školy a nižší stupeň víceletých gymnázií vyhlašujeme soutěž o „halloweenský příběh“. Pravidel je málo, tak se neváhejte zúčastnit :D. Pravidlo číslo 1: Třída nebo anglická / německá jazyková skupina vytvoří jeden halloweenský příběh. Fantazii se meze nekladou, a proto příběh může být jak psaný (v daném cizím jazyce), tak i kreslený. Pravidlo číslo 2: Tento příběh odešlete nejpozději do 30. 10. 2017 na adresu Contexty: Mírové náměstí 11/3a Litoměřice 412 01. Na začátku listopadu se můžete těšit na vybrání třídy nebo skupinky, která získá „halloweenskou nadílku“, kterou osobně předáme. Nejlepší třídu pozveme také do Contexty, kde na ni bude čekat anglické a německé překvapení 😀 Jdete do toho :-)? 30. října je za chvíli, tak neváhejte. Těšíme se na příběhy :-). Plakát ke stažení zde: Halloweenský plakát Dále nezapomeňte, že současně probíhá soutěž o nejoriginálnější plakát do výuky cizího jazyka!

(11.10.2017) Podzimní seminář Hry do páru a malých skupin ve výuce cizích jazyků

Dne 11.10.2017 jsme v Praze na Ovocném trhu opět pořádali oblíbený seminář Hry do páru a malých skupin ve výuce cizích jazyků. Účastníci měli možnost si zahrát rozmanité hry na konverzaci, slovní zásobu, zjistili, jak je možné rozdělit velkou třídní skupinu do menších skupinek dle jazykových úrovní a schopností žáků a sami přicházeli s mnohými nápady ze své praxe. Všem děkujeme za skvělou účast, vtipné poznámky a těšíme se příště!

(6.10.2017) Seminář pro KCVJŠ Pojďme učit o svátcích v DACH zemích

V den pivních slavností jsme uspořádali v Plzni tematický seminář Pojďme učit o svátcích v DACH zemích. Účastníků bylo na semináři opravdu velmi mnoho, a tak seminární místnost doslova praskala ve švech a hučelo to zde jako v úle :D. Všichni byli opět skvělí, měli chuť hrát hry a podílet se na nových aktivitách, mezi něž patřily aktivity a hry např. k těmto svátkům: Vánoce, Velikonoce, Schwörmontag, Martinstag, Florianstag, Fasching,… V rámci semináře jsme napsali i dopis Ježíškovi do Německa :-). Uvidíme, zda odpoví :-). Moc děkujeme za organizaci paní Caisové z KCVJŠ! Seminář o svátcích k německy mluvícím zemím opět vypisujeme 29. listopadu v Praze. Tak neváhejte a zúčastněte se!

(21.9.2017) Dva semináře pro KCVJŠ Hry ve výuce českého jazyka pro I. stupeň ZŠ

Opět jsme zavítali do Plzně, kde jsme pro KCVJŠ (Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky) uspořádali seminář na téma Hry ve výuce českého jazyka a literatury na I. stupni ZŠ. Účastníků bylo opravdu velmi hodně, a proto se konaly semináře rovnou dva. Obě skupinky (dopolední i odpolední) byly skvělé, měly spoustu nápadů a byla legrace. Účastníci si prakticky vyzkoušeli hry a aktivity na antonyma, synonyma, shodu podmětu s přísudkem, slabiky, slovní druhy, skladbu věty, pohádkové postavy, rozvoj slovní zásoby, zábavné aktivity do slohu a mnohé další. Moc děkujeme všem za aktivitu, dotazy a za Váš čas :-). Připomínáme, že kdo má zájem, můžeme zaslat CD s materiály do výuky českého jazyka a literatury (info@contexta.cz) Na několik fotek se můžete podívat na FB Contexty.

(31.8.2017) Seminář Hry do výuky (nejen) cizích jazyků ve Šluknově

Ještě ani pořádně nezačal školní rok a nás si už objednala paní ředitelka ZŠ J. Vohradského ve Šluknově pro celý svůj pedagogický sbor. A tak jsme v hojném počtu rozebrali spoustu her, aktivit, nápadu, problémů a všeho možného i nemožného do výuky nejen cizích jazyků, ale také matematiky (zejména prvočísla od Karla byla úžasná a úsměvná :D), zeměpisu, přírodovědy, češtiny, ad. Doufáme, že jsme Vám předali energii a sílu do nového školního roku, brzy vyzkoušíte spoustu nového a budete se radovat z úspěchu. Nutno poznamenat, že bychom se do Šluknova vůbec nevydali, kdyby u nás na semináři „Hry do páru a malých skupin“ (jaro, Ústí n/L.) nebyly tři paní učitelky z této školy, kterým se seminář natolik líbil, že si nás tato škola objednala. Děkujeme moc za príma den, pomoc v učebně!! a za fotografování! Rádi k Vám opět přijedeme 🙂 Více fotek na FB Contexty

(7.-11.8.2017) Letní sportovně-jazykový kurz Contexťáčci na tripu II.

Již druhým rokem jsme pořádali letní sportovně-jazykový kurz pro děti ze ZŠ Contexťáčci na tripu II. Celý týden se vydařil. Zahráli jsme si spoustu jazykových her, naučili nová slovíčka, fráze, dověděli jsme se spoustu věcí o Německu a Velké Británii, uspořádali olympiádu pro rodiče a vyhlásili jsme ty nejlepší z celého kurzu! Také jsme navštívili minigolf a petanque, Dopravní muzeum v Drážďaněch, měli parádní stopovačku a celý týden nosili kouzelné Contexťáčkovské batůžky. Díky moc za organizaci – Kátě a sporťákovi Ondrovi! Více fotek v albu na FB Contexty

(31.7. – 4.8.2017) XVI. Internationale Deutschlehrerinnen- und Deutschlehrertagung

Měli jsme jedinečnou možnost zúčastnit se XVI. Mezinárodní konference učitelů NJ (IDT), která se konala od 31. 7. 2017 do 4. 8. 2017 ve Švýcarském Freiburgu. Tato mezinárodní konference konající se jednou za čtyři roky, které se letos zúčastnilo přibližně 1800 vyučujících NJ ze 106 zemí světa, nabídla možnost odborné výměny zkušeností různých lidí z různých koutů světa pod mottem „Brücken gestalten“. A to nejen neformálně během velmi bohatého doprovodného kulturního programu (hudební např. koncert skupiny Einshoch6, hudební doprovod Monaco Swing Ensembles, filmové večery (Norman Lee Story, Heidi, Vor der Morgenröte,…), mnohá čtení,…ale především také díky odborným seminářům, pódiovým diskusím, odborným sekcím, které zahrnovaly například didaktické dílny, posterovou sekci, workshopy, ad. (Do posterové sekce jsme přispěli i my s prezentací posteru k tématu: Spiele im DaF Unterricht). Velkým přínosem této konference byla prezentace mnohých organizací a nakladatelství, které představily nejen své výukové materiály, hry, plakáty, časopisy, možnosti výjezdů žáků do DACHzemí, ale vedly další semináře, kterých bylo možné se zúčastnit. Celá konference umožnila účastníkům si rozšířit svou odbornou oblast poznání o aktuální trendy ve výuce NJ, využití médií ve výuce NJ, významu her, zajímavou práci s literaturou pro děti a mládež, efektivní zprostředkování gramatiky, důraz na rozvoj všech 4 kompetencí (čtení, psaní, poslech, mluvení) ve výuce NJ, vícejazyčnost, význam brzkého osvojování cizího jazyka, reálie DACH(L)zemí, možnosti dalšího vzdělávání učitelů po celém světě a mnohého dalšího. Velmi příjemný byl i den 1. 8., kdy se ve Švýcarsku slaví založení Švýcarské konfederace, tento den je tedy státním svátek a my měli možnost výletovat :-). V závěru je nutné podotknout, že bez podpory a stipendií, které poskytl Goethe-Institut a Spolek germanistů a učitelů NJ v ČR by nebylo možné se tak obrovské akce zúčastnit. Děkujeme! PS: XVII. Internationale Deutschlehrerinnen- und Deutschlehrertagung se koná v roce 2021 ve Vídni!

(květen 2017) Contexta & Klett a nová hra Länderfelder

Nakladatelství Klett každoročně připravuje pro (u Klettu zaregistrované) učitele v ČR i na Slovensku motivační balíček s překvapením. Letos nás Klett požádal, zda bychom pro tyto vyučující vytvořili hru do výuky německého jazyka. A tak vznikla hra s názvem Länderfelder, kde si žáci mohou vyzkoušet, kolik toho vědí o Německu, Rakousku a Švýcarsku. Děkujeme za spolupráci a doufáme, že se Vám bude hra líbit. Zároveň slibujeme, že naše dlouho očekávaná hra DACHwisser spatří na podzim tohoto roku světlo světa! Těšte se s námi 🙂 🙂 🙂

(24.5.2017) Super príma lidičky na semináři v Jihlavě

„Jaký si to uděláš, takový to máš!“ Musím uznat, že MY jsme si to společně v Jihlavě na semináři Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 1 fakt udělali pěkné, inspirující a prostě super! Děkuji všem skvělým účastnicím a báječným účastníkům! Také děkuji Městské knihovně v Jihlavě nejen za krásné prostory, kde jsme mohli seminář uskutečnit 🙂 :-), ale také za ochotu všech z knihovny! Těšíme se do Jihlavy opět na podzim s dalším seminářem 🙂 🙂 :-). Ať se Vám všem daří fanfárově a máte super hodiny s novými aktivitami!

(květen 2017) několik dalších seminářů pro učitele cizích jazyků a učitele ČJ

Během května proběhla velká spousta seminářů, kde jste měli možnost se opět účastnit, nasbírat nové zkušenosti, načerpat sílu a vymýšlet „Jak to těm dětem zpříjemnit, „namlsat“ je a hlavně jak je něco naučit. Děkujeme moc všem, kde jsme mohli semináře uskutečnit! A jaké semináře proběhly? 12.5.2017 Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 1, Liberec (Krajská vědecká knihovna) 17.5. 2017 Hry do páru a malých skupin ve výuce cizích jazyků, Praha (Ovocný trh) 17.5.2017 Hry ve výuce českého jazyka a literatury na ZŠ, Praha (Ovocný trh) – odpolední seminář. 18.5.2017 Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 1, Kladno (Huťská) Všem účastníkům děkujeme a na další semináře se opět můžete těšit od poloviny září! 🙂 🙂 🙂

(3. 5. a 4. 5. 2017) Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 1 v Brně a Olomouci

Dne 3. 5. a 4. 5. 2017 jsme opět pořádali velmi oblíbený seminář Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 1. Znovu jsme navštívili Brno (Knihovnu J. Mahena) a Olomouc (Ibis Olomouc Centre). Na semináři si účastníci vyzkoušeli, jak například osvojovat slovní zásobu pomocí velmi živých a motivačních aktivit, jak vysvětlit velmi neoblíbenou látku – slovosled ve větě, jak rozmluvit i ty, kteří mluvit prostě nechtějí :-). Zahráli jsme si opravdu mnoho aktivit, zodpověděli mnoho dotazů a užili si společně příjemného půl dne. Všem ještě jednou moc děkujeme za aktivní účast a skvělou náladu! 🙂 🙂

(28. 4. 2017) Nový seminář Hry ve výuce českého jazyka a literatury na ZŠ měl úspěch

Dne 28. 4. 2017 jsme pořádali nově akreditovaný seminář pro učitele českého jazyka na ZŠ. Seminář se konal v Ústí nad Labem, v Lidové knihovně, odd. anglické literatury. Během semináře si účastníci vyzkoušeli netradiční aktivity do výuky a užili si spoustu legrace. Na semináři také vyvstal požadavek vytvořit nové CD s materiály do výuky českého jazyka – pracujeme na něm! Velmi děkujeme nejen účastníkům za skvělou atmosféru a chuť se zapojit, ale také Lucii Lánové z oddělení anglické literatury, která nám připravila konferenční místnost a pečovala o nás! Posíláme pozdrav všem účastníkům, moc děkujeme a těšíme se na další seminář! 🙂 🙂 🙂

(12. 4. 2017) 25% sleva pro studenty a přátele Contexty

Milé studentky, milí studenti Contexty, doufáme, že Vás potěšíme skvělou zprávou! Pokud budete chtít objednat jakoukoliv publikaci nakladatelství Lingea, tak se nám ozvěte (info@contexta.cz) a dostanete od nás heslo na 25% slevu k nákupu přes e-shop LINGEA. Akci na slevový kupon lze využít do konce roku 2017, a to na veškeré jazyky a sortiment. Doufáme, že máte radost 🙂 Vaši Contexťáčci a Lingea, které tímto moc děkujeme! 🙂

Rok 2016

(6. 4. 2017) Metodická konference Klett v Brně

Kdo z němčinářů nebyl 6. dubna 2017 v Brně na Metodické konferenci Klett pro učitele německého jazyka Deutsch fürs Leben, tak o hodně přišel! Jaké to bylo a jak takovou celodenní jízdu shrnout? Skvělí lidé, parádní semináře, obsáhlá prezentace knih, perfektní organizace a příprava, milé dárečky! Jsme rádi, že jsme se mohli podílet drobným příspěvkem „Zajímavé projekty na ZŠ“ a krátkým seminářem „Hry ve výuce nejen na základní škole“. Kdo zaváhal, ať si dá pozor na termín a zúčastní se příště, protože Klett konference stojí za návštěvu!

(5. 4. 2017) Seminář v Brně

5. dubna 2017 se konal seminář Hry do páru a malých skupin ve výuce cizích jazyků. Tentokrát jsme se v Brně sešli v nádherných prostorách Rakouského institutu (Lucii Judové Gráfové moc děkujeme za možnost konat zde seminář! :-)). Mnozí účastníci přišli trochu s obavami, že seminář bude kvůli místu konání v němčině :D, ale naštěstí si oddychli, ledy povolili a užili jsme si parádní aktivity, hry, spousta legrace, skvělé nápady a vylepšení mnoha her! PS: Byli jste vážně skvělí!!! 🙂

(28. 3. 2017) Den učitelů

Ještě že se nám narodil ten Jan Ámos Komenský, měli bychom jinak důvod dát si skleničku dobrého moku a užít si kytku? Anooo :D, ale Komenský je Komenský a to se musí oslavit pořádně :D. Všem vyučujícím všechno nej, hodně sil a energie! My jsme to v Contextě oslavili vínem a kytičkami 🙂

(23. 3. 2017) Seminář v Českých Budějovicích

23. března 2017 proběhl v Českých Budějovicích seminář Hry do páru a malých skupin pro učitele všech cizích jazyků. Do Budějovic jsme zavítali již podruhé, a kromě toho, že bylo opět na semináři plno, tak jsme si užili spousta zábavy, príma dotazů a spousta her a aktivit, které vedly k dalším super nápadům! Děkujeme všem vyučujícím za účast a těšíme se na viděnou v Budějovicích opět na podzim!

(1. 3. 2017) Seminář pro Krajské centrum vzdělávání v Plzni

1.března jsme opět jeli do Plzně, do Krajského centra vzdělávání a jazykové školy, kde jsme uspořádali seminář na téma: Hry do páru a malých skupinek ve výuce německého jazyka. Musíme uznat, že na semináři bylo pořádně „natřískáno“ a o to víc legrace jsme si užili. Kromě jiného si účastníci vyzkoušeli, jaké to je, být v roli svých žáků a jak efektivně rozdělit velký třídní kolektiv na malé skupinky žáků, kteří jsou na podobné jazykové úrovni. Těšíme se opět na další seminář, který bude opět klasicky na podzim! Paní Caisové (zástupkyni ředitele KCVJŠ) děkujeme za skvělou přípravu, spolupráci a organizaci!

(15. 2. 2017) Jazyková animace pro Gymnázium Josefa Jungmanna

15. února 2017 opět proběhla na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích jazyková animace v rámci projektu „Němčina nekouše III“. Cílem jazykové animace je vzbudit zájem o německý jazyk, reálie a kulturu, a to u žáků, kteří se právě rozhodují, jaký druhý cizí jazyk si dále zvolí. Po hodince jazykové animace, která utekla rychlostí blesku si mnozí uvědomili, kolik toho mají naši sousedé s námi společného a jak je německý jazyk důležitý. Jazykové animace pořádá již pátým rokem Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem. Jazykové animace vedou vyškolení jazykoví animátoři. Na GJJ byla opět animátorka Mgr. Lucie Čechová, která se na GJJ vrací jako domů :-). Více o jazykové animaci: http://www.tandem-org.cz/sekce/jazykova-animace Projekt „Němčina nekouše III“ je financován Česko-německým fondem budoucnosti a německým velvyslanectvím v Praze.

(3. 2. 2017) Ukončení zimního semestru

3. února 2017 jsme ukončili zimní semestr! Moc Vám děkujeme, že se snažíte poctivě chodit na výuku, plnit úkoly 😀 a že jste s námi :-). Přejeme Vám, abyste cestou z jarních prázdnin nikde nezapadli a od 13. února u nás úspěšně nastartovali letní semestr. 🙂 Těšíme se! Vaši Contexťáčci

(27.1.2017) Stěhování Contexty na Mírové náměstí

Na vědomost se dává, že se jsme se přestěhovali :-). Od 1. února 2017 bude Contexta sídlit na Mírovém náměstí 11/3, a to vedle Grandhotelu Salva, nad pojišťovnou Kooperativa, ve 2. patře. Doufáme, že se Vám u nás bude líbit, protože děláme opravdu všechno, co je v našich silách :-). Opravdu moc děkujeme za pomoc při super rychlém stěhování, montování skříní, stolů, tabulí, projektorů,… (Vy víte, kdo) Bez Vás by to opravdu nešlo! Také děkujeme za krásné dárky, které u nás v Contextě najdou své místo a využití :-). Těšíme se na Vás

(15.1.2017) Jeden z ohlasů na semináře Contexty

Účastnice několika našich didaktických seminářů pro učitele cizích jazyků Petra Kretová ze ZŠ Jílovské napsala: „Velice ráda navštěvuji metodické semináře Lucie Čechové. Vždycky jsou plné originálních nápadů a inspirace. Lucie nás učí spoustu zábavných aktivit, které jsou zárukou toho, že naše hodiny nebudou nudné, ale živé a dynamické. V loňském roce moje žáky moc bavila výroba stolních her( cestování, Jídlo, Zvířata) a pexes (Oblečení, Jídlo, Zvířata). V letošním roce byli žáci nadšeni z výroby maňásků z ponožek, které budu používat při nácviku dialogů s mladšími žáky 🙂 🙂 Nejvíce se mi líbí, jak se děti pokaždé zadaných úkolů chopí svým vlastním způsobem, nedrží se za každou cenu návodu, ale vždycky do tvoření vdechnou něco vlastního a výsledek je pokaždé úžasný 🙂 Velké díky Lucce :-)“

(4.1.2017) Hry z našich didaktických seminářů se dostaly i přes Atlantik

Účastnice seminářů z Olomouce Jana Ucekajová ze Základní školy a Domu dětí a mládeže Krasohled Zábřeh nám napsala: „Konečně jsem našla čas a fotku, jak skupina mých žáků (Aj) předvádí jednu z her, které jsme si nacvičili v Olomouci. V červnu k nám do školy přijela skupina učitelů z Hookstownu, USA a hra, kdy se slova věty seřadí do smysluplné věty (slova jsou jednotliví žáci) se jim, jak je vidět na fotce, líbí. Takže Vaše hry se teoreticky dostaly i přes Atlantik, a těch her jsme hráli víc. … No a já jsem hned dostala taky úkol. Mám nafotit hodiny ve kterých realizujeme hry z vašich kurzů. Tento materiál dám na naše stránky, a můžu vás zase zásobit. 🙂 V kabinetě už mám dvě plácačky na mouchy. Tichou poštu velmi ocenili deváťáci a sedmáci v poslední hodině před Vánocemi.“ Milá paní Ucekajová! Moc děkujeme a přejeme spoustu energie, sil a radosti při výuce! 🙂 🙂

(31.12.2016) PF 2017

Všem, kteří k nám v roce 2016 chodili na výuku, spolupracovali s námi, pomáhali nám a podporovali nás moc děkujeme! Moc si toho vážíme a do nového roku 2017 přejeme úsměv, radost, štěstí, lásku, zdraví a sílu do všeho, co bude před Vámi 🙂 🙂 Vaši Contexťáčci.

Rok 2016

(19.12.2016) Do Contexty přiletěl Ježíšek

Od 19. 12. 2016 měli všichni studenti a všechny studentky Contexty možnost najít si pod naším miniaturním vánočním stromečkem svůj dáreček :-). Krásné Vánoce 🙂 Tým Contexťáčků

(16.12.2016) Vyhlášení výsledků o nejoriginálnější jazykový komiks

Soutěž o nejoriginálnější jazykový komiks zná své vítěze! Ti byli i se svými rodiči a kamarády pozváni na slavnostní vyhodnocení a předání diplomů a cen do Kávovny v Litoměřicích. Z celkového počtu 42 komiksů neměla porota vůbec jednoduché vybírání. Soutěžilo se celkem ve třech kategoriích. Pořadí bylo následující: Kategorie I. (1. stupeň ZŠ): 1. místo: Jarda Seifert; 2. místo: Vojta Pokorný; 3. místo: Míša Přibíková; maminka: Naďa Seifertová Kategorie II. (2. stupeň ZŠ a příslušný stupeň gymnázií): 1. místo: Zuzka Matysová; 2. místo: Bára Mrvová; 3. místo: Kuba Březina; maminka: Blanka Matysová Kategorie III. (SŠ a gymnázia): 1. místo: Eliška Přibíková; 2. místo: Terka Piskláková; maminka: Lucie Malyjurek Na fotky všech oceněných komiksů se můžete podívat na našem facebooku určitě to stojí za to! 🙂 Vítězové byli odměněni vstupenkami do kina, knihami a dalšími materiály. Všem děkujeme za účast a budeme se těšit na účast v dalších soutěžích! 🙂 🙂

(5.12.2016) Čert, Mikuláš a anděl

5.12.k nám přišel čert, Mikuláš a anděl. 🙂 🙂 a nechal nám něco na zub pro naše studenty a lektory. 🙂 Někdy je trochu s podivem, že si nikoho čert neodnesl 🙂 🙂 🙂

(1.12.2016) Adventní kalendář v Contextě

Je jedno, zda jsme malí nebo velcí, tlustí nebo hubení, staří nebo mladí… Spoustu věcí máme společných – a jednou z nich je, že se moc těšíme na Ježíška. Proto jsme pro všechny studentky, studenty a další nedočkavce připravili v Contextě adventní kalendář. Pokud jste přišli na výuku a všimli si, že není otočená kartička s patřičným datem, měli jste možnost ho otočit 🙂 🙂 Děkujeme za spolupráci :-)!

(24.11.2016) Nový seminář Contexty zaujal

Nový akreditovaný didaktický seminář Hry do páru a malých skupinek ve výuce cizích jazyků, který se konal 24.11. v Praze a 25.11. v Ústí nad Labem (Lidová knihovna odd. anglické literatury) se stejně jako předchozí úspěšné semináře pro učitele cizích jazyků naplnil. Účastníci měli možnost si vyzkoušet, hry a aktivity, kterými lze velkou třídu efektivně rozdělit do pracovních skupin dle úrovně žáků, ale také aktivity, které jsou vhodné i pro malé kolektivy a práci do páru. Na semináři panovala veselá atmosféra, účastníci byli skvělí a s obrovským nasazením se účastnili všech aktivit. Moc děkujeme 🙂 🙂 🙂 Seminář budeme znovu opakovat na jaře 🙂

(7.11. 2016) Nové výukové CD AJ naší lektorky Katky Čechové

Naše výborná lektorka angličtiny Bc. Kateřina Čechová vytvořila pro všechny zájemce z řad vyučujících angličtiny výukové CD, které obsahuje pracovní listy vhodné pro děti 1. a 2. tříd, které se učí anglický jazyk. Výukové CD je koncipováno tak, aby bylo možné pracovní listy využít bez ohledu na učebnici, kterou vyučující ve výuce používá. Na začátku každého pracovního listu, resp. tématu je přehledná tabulka slov a frází, která jsou v tématu použita, tzn. že vyučující nemusí procházet celý komplet pracovních listů. Mezi tématy se objevují: zvířata, tělo, oblečení, barvy, rodina, jídlo, pozdravy, čísla, barvy, škola, hračky. Na CD jsou všechny materiály jak v PDF, tak ve formě doc., aby je bylo možné v případě potřeby doupravit. V současné době tak Contexta nabízí k prodeji celkem 3 CD: CD – Aj pro 1. a 2. třídu, CD – Aj materiály do výuky AJ (kartičky, obrázky, herní pole) a CD – Nj materiály do výuky NJ (kartičky, obrázky, herní pole). Všechna CD lze objednat přes náš e-mail: info@contexta.cz. Cena 200,-/CD.

(3. – 5. 11. 2016) Podíleli jsme se na super akci! Navazující školení budoucích jazykových animátorů v Chamu (Německo)

Od 3. do 5. listopadu proběhlo v německém Chamu (Bavorsko) navazující školení pro nastávající jazykové animátory a paralelně přitom od 4. do 5. listopadu i setkání již stávajících zkušených jazykových animátorů. Setkání proběhlo v přátelské a zábavné atmosféře, účastníci (budoucí animátoři) si vyzkoušeli mnoho her a aktivit a společně se „starými“ animátory si mohli vyměnit cenné zkušenosti, postřehy, ale také načerpat mnoho osvědčených aktivit. Navazující školení pořádal Tandem (Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže) a velmi precizně jej připravila Lenka Pučalíková (Tandem Plzeň) a Jana Kučerová (Tandem Regensburg). Navazující školení vedla Lucie Čechová a setkání budoucích a stávajících animátorů Judith Rösch.

(2.11.2016) První metodická konference Klett pro učitele německého jazyka Deutsch fürs Leben

Učitelé německého jazyka, metodici a studenti germanistiky měli možnost se zúčastnit 1. metodické konference, která jim byla nakladatelstvím Klett ušitá přímo na míru. Nakladatelství Klett zorganizovalo tuto konferenci špičkově, ve třech paralelních sekcích – pro základní školy, střední školy a vzdělávání dospělých. Všichni, ca. ze 120 účastníků měli možnost navštívit rozmanité workshopy s důrazem na praktické využití ve výuce. Akce měla obrovský úspěch nejen díky zvoleným workshopům, ale také díky perfektní práci všech organizátorů z nakladatelství Klett. Jsme moc rádi, že jsme k této akci mohli přispět dvěma workshopy: Představení inspirativních projektů na ZŠ a Hry ve výuce cizích jazyků. Ještě jednou moc děkujeme Klettu a doufáme, že se podobná akce bude opakovat.

(říjen 2016) Celosvětová publikace pro učitele Naučit se učit němčinu a příspěvek Lucie Čechové

V dubnu roku 2015 byla Mgr. Lucie Čechová požádána Goethe-Institutem v Mnichově, aby vytvořila modelovou hodinu německého jazyka, která bude orientována na výuku mladistvých. Tato modelová hodina byla součástí publikace Deutsch Lehren Lernen (DLL) Modul 10 DaF für Jugendliche (Naučit se učit němčinu – Modul 10 Nj jako cizí jazyk u mladistvých). Publikace slouží jako báze pro celosvětový kurz učitelů německého jazyka. Modelová hodina byla velmi úspěšná a proběhla na ZŠ Lingua Universal s tehdejšími žáky 9. třídy. V knize DLL 10 se budou tak moci zájemci interaktivní formou seznámit s různými didaktickými metodami a aktivitami, které jsou obzvlášť vhodné při výuce mladistvých. Tato dlouho očekávaná kniha vyšla letos v říjnu pod záštitou Goethe-Institutu a nakladatelství Klett. Vyučující z celého světa tak budou mít již brzy možnost přihlásit se k dalšímu vzdělávání na poli didaktiky německého jazyka, a sice specifik, která přináší výuka německého jazyka u mladistvých.

(20.10.2016) Slavnostní akt u příležitosti ocenění nejlepší vyučující v ČR

U příležitosti ceny pro učitele Nj 2015/2016 pořádají partneři kampaně Šprechtíme slavnostní akt ve městě, ze kterého pochází vítěz daného ročníku. Letos, stejně jako předloni byla oceněna Mgr. Lucie Čechová jako nejlepší vyučující NJ v ČR. Pozvání na slavnostní akt, který se konal 20. října 2016 v Modrém salónku v Kulturním domě v Litoměřicích přijal starosta města Litoměřic pan Ladislav Chlupáč a vedoucí odboru školství paní Andrea Křížová a tito partneři kampaně Šprechtíme: Thomas Motak (kulturní oddělení německého velvyslanectví v Praze), Gilbert Schenkenbach (rakouské velvyslanectví v Praze), Christiane Günther (Goethe-Institut v ČR), Lucie Judová-Gráfová (Rakouský institut Brno), Dane Šumanović (Centrála pro zahraniční školství), Dana Hrušková (Předsedkyně Spolku germanistů a učitelů NJ v ČR), Ingrid Koděrová (Česko-německý fond budoucnosti), Simon Römer (Shromáždění německých spolků v ČR). Celou akci hudebně doprovodil Jan Kupsa a závěrečné písně zazpívalo Vokální kvarteto ZUŠ Litoměřice. Všem děkujeme za obrovskou spolupráci při přípravě a realizaci slavnostního aktu. Ocenění žáciV rámci tohoto slavnostního aktu ocenil starosta Ladislav Chlupáč žáky a žákyně, kteří ve svých kategoriích zvítězili v mezinárodní soutěži „Němci a jejich východní sousedé“. Eliška Přibíková (Cesta na kole od Donaueschingenu po Ulm) Tereza Piskláková (Nové pohledy Bádenska-Württemberska) Ninjin Altantamir, Filip Dianiška a Nikol Zárubová (Vizitka Bádenska-Württemberska)

Podzimní semináře Contexty

Během podzimu jsme nabízeli akreditované didaktické semináře pro učitele všech cizích jazyků a zavítali jsme do různých měst: Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 1 (30.9. Praha, 13.10. Ústí nad Labem, 10.11. Praha, 16.11. České Budějovice) Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 2 (6.10. Brno, 13.10. Ústí nad Labem, 8.12. Olomouc) Hry do páru a malých skupin ve výuce cizích jazyků (24.11. Praha, 25.11. Ústí nad Labem, 7.12. Brno) Všichni účastníci si prakticky vyzkoušeli hry a aktivity, které lze smysluplně zapojit do výuky tak, aby byla motivující pro žáky, ale i pro učitele samotné. V rámci semináře bylo možné si zakoupit CD didaktických materiálů od naší jazykové školy Contexty – Materiály pro učitele do výuky NJ, Materiály pro učitele do výuky AJ a Pracovní listy pro 1. a 2. třídu AJ. Všem účastníkům moc děkujeme za skvělou spolupráci během seminářů, příjemnou atmosféru a chuť vyzkoušet něco nového či ozvláštnit staré známé! Velký dík patří také všem, kteří nám pronajímají prostory a vždy nám připraví příjemné prostředí! (Posíláme tedy mnoho pozdravů na Ovocný trh do Prahy, do Lidové knihovny – odd. anglické literatury do Ústí nad Labem, do Knihovny J. Mahena v Brně a také do R51 v Českých Budějovicích).

(14.10.2016) Seminář v Hradci Králové pro Školské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Královéhradeckého kraje

Dne 14.10.2016 jsme na přání Školského zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Královéhradeckého kraje vytvořili seminář Doplňkové aktivity k výuce němčiny pro začátečníky. Na semináři se sešli skvělí účastníci, kteří si nejen vyzkoušeli všechny aktivity, které pak bylo možné zařadit do výuky, ale také velmi horlivě diskutovali o problémech, které jsou spojeny s vyučováním cizích jazyků a vyučováním vůbec. Všem účastníkům moc děkujeme a těšíme se na další setkání, které bude 14. června 2016 na téma: Pojďme učit o svátcích v DACH zemích.

(5.10.2016) Seminář v Plzni pro Krajské centrum vzdělávání

Dne 5.10. jsme připravili seminář Hry ve výuce cizích jazyků pro Krajské centrum vzdělávání a jazykovou školu v Plzni. Do Plzně se vždycky moc těšíme. Jezdíme sem vždy na podzim a na jaře a pokaždé tu na nás čekají skvělí účastníci, milá paní Caisová (zástupkyně ředitele KCVJŠ) a úžasné plzeňské koláčky :-). Těším se opět 1. března, kdy zde budeme mít seminář Hry do páru a malých skupin ve výuce cizích jazyků.

(30. 10. 2016) Soutěž o nejhezčí halloweenskou záložku

V rámci oslavy Halloweena měli možnost všichni účastnicí, malí i velcí, vytvořit vlastní originální halloweenskou záložku. Sešlo se nám hned několik zajímavých záložek, a proto jsme se rozhodli, že oceníme všechny účastníky. Prosíme ty, kteří vytvářeli záložku a stále si k nám nepřišli pro odměnu, ať tak učiní, popř. nám na mail info@contexta.cz napíší svou adresu a my jim odměnu zašleme!

(30. 10. 2016) Oslav s námi Halloween

Máš odvahu, chceš se dovědět něco o Halloweenu, naučit se v Aj a Nj slovíčka k Halloweenu a máš chuť hrát hry? Tak přijď s námi oslavit Halloween. Připravili jsme pro tebe halloweenskou stezku odvahy, halloweenské jazykové hry, kvízy, ad. Sraz je 30. října v 17.00 v Jiráskových sadech před kavárnou Park Café Vstupné je 50 Kč/ dítě (rodiče zdarma) Pro všechny děti ze ZŠ (vítání jsou malí i velcí, úplní začátečníci i pokročilí v Aj/ Nj) Pomůže nám, pokud nám napíšete, že se chystáte zúčastnit (můžeme pak akci lépe zorganizovat a připravit odměny

(12. 9. – 26. 9. 2016) Vyfoť se s logem Contexty a vyhraj

V období od 12.9. do 26.9. 2016 probíhala soutěž „Vyfoť se s logem Contexty“ Soutěžící měli za úkol vyfotit se s naším, nebo vyrobeným logem Contexty a fotku nahrát na náš fb profil facebook.com/contexta.cz. Nejoriginálnější fotka a poté fotka s největším počtem lajků získala Dárkový poukaz na nápoje do FRU-FRU fresh baru v Litoměřicích, svačinový boxík s BeBe sušenkami a lžičku Contexty. Vítězové: Neoriginálnější fotka – Nikča Zárubová, fotka s následným největším počtem lajků – Radka Pokorná a děti. Výhercům moc blahopřejeme 🙂

(25. 9. 2016) MTB Tour České středohoří a soutěžení s Contextou

V rámci Evropského týdne mobility pořádalo město Litoměřice s rozmanitými partnery cyklomaraton pro širokou veřejnost. Dne 25.9. od 10.00 do 16.00 byl na Mírovém náměstí v Litoměřicích i doprovodný program, při kterém nechyběl ani stánek Contexty. Všichni si k nám mohli přijít zahrát různé hry a vysoutěžit príma odměny v podobně kyblíčků s bonbóny, bloky a tužky Contexty. Celkem vás k nám přišlo přes 200. Moc děkujeme, bylo to s Vámi príma 🙂 🙂

(8. – 12.8.2016) Letní jazykový kurz „Contexťáčci na tripu“

Od 8. do 12.8. jsme pořádali letní jazykový kurz NJ/AJ pro žáky ZŠ. První ročník se nesl v duchu „Contexťáčků na tripu“. Během kurzu jsme si zahráli spoustu jazykových her, navštívili golf, tenis a mašinkou se podívali i do Hygienického muzea v Drážďanech, kde byla teprve legrace! Poslední den kurzu jsme vyhlásili ty nejlepší z NJ/AJ, kteří nasbírali nejvíce bodů (srdíček). Děti si na odpoledne, kdy jsme i s rodiči grilovali, připravily jazykové soutěže pro rodiče. A nutno říci, že nejeden rodič se pořádně zapotil. 🙂 🙂. Všem rodičům děkujeme, že nám svěřili své ratolesti a dětem děkujeme za to, že byly moc a moc príma 🙂 🙂 Více fotek ve fotogalerii na našem facebooku.

(8.7.2016) Seminář Hry ve výuce pro německé učitele

Na začátku prázdnin (8. července 2016) jsme na přání uspořádali seminář na ZŠ Laaber v Německu pro tamní učitele cizích jazyků a budoucí učitele z Regensburgu, kteří jsou v období praxe, tzv. Referendariatu. Využili jsme tak dobu měsíce července, kdy jsou v ČR již prázdniny, ale v Bavorsku začínají až 1. srpna a během dopoledního workshopu jsme se nejen všichni pobavili, ale také si odnesli mnoho zajímavých věcí do výuky cizích jazyků a němčiny jako jazyka mateřského. Jednalo se o navázání spolupráce s německou skupinkou, pro kterou jsme uspořádali seminář v Praze dne 3. června.

(21. – 27.6.2016) Týdenní pobyt v Bádensku-Württembersku

Eliška Přibíková a Terezka Piskláková jsou vítězkami německé soutěže „Sousedé na západě“, kterou pořádá Haus der Heimat Baden-Württemberg v ČR jednou za deset let. Obě dívky cestovaly v červnu společně s dalšími 13 vítězi a vítězkami v různých kategoriích po Bádensku-Württembersku, kde navštívily krásná města, krajinu a poznaly také 15 německých vítězů a vítězek. Eliška Přibíková zvítězila v kategorii Psát a tvořit, Cyklostezka kolem Dunaje mezi městy Donaueschingen a Ulm s projektem „Donauradweg“. Terezka Piskláková zvítězila v kategorii Umělecká tvorba, Nové pohledy s projektem „Kalendář Bádenska-Württemberska“.Eliška i Terezka převzaly ocenění na slavnostním aktu na bádensko-württemberském ministerstvu vnitra, kde Eliška Přibíková dokonce přednesla poděkování všem organizátorům a partnerům soutěže, mezi kterými byla například organizace Tandem, MŠMT ČR, ad. Je nutné také podotknout, že obě svými projekty, které byly na slavnostním aktu vystaveny, budily velký zájem a jejich projekty určitě nezůstanou ležet v šuplíku. Z velkého množství zážitků, které si holky s sebou odvezly, lze uvést například návštěvu města Ulm se skvělou prohlídkou, Stuttgart s návštěvou televizní věže, Schwäbisch Hall s ochutnávkou tradičního pokrmu Maultaschen a úžasného dortu Schwarzwälder Kirschtorte, sportovní lanové centrum, bar na pláži u Stuttgartu, cestu trajektem z Meeresburgu do Kostnice a město Kostnice a mnoho dalšího … Na fotky se můžete podívat do fotogalerie na našem facebooku.

(7.6.2016) Cena pro učitele NJ v ČR

7. června 2016 se na pozvání rakouského velvyslance Dr. Alexandra Grubmayra uskutečnilo setkání partnerů kampaně šprechtíme u příležitosti 4. ročníku celostátní soutěže o nejlepšího učitele němčiny “Deutschlehrerpreis” 2015/2016. Při slavnostním setkání bylo oceněno pět učitelek německého jazyka. Vítězkou se stala Lucie Čechová z Contexty. Články zde: https://www.goethe.de/ins/cz/cs/spr/unt/ver/lpr/dpp.html A zde:https://www.goethe.de/ins/cz/cs/spr/unt/ver/lpr/dpt.html

(3.6.2016) Přednáška/workshop pro Regensburg

Dne 3. června jsme byli nadací Brücke/Most v Praze požádáni, abychom uspořádali přednášku/workshop na téma „Školský systém a vzdělávání učitelů v ČR“, a to pro čerstvě vystudované učitele z Regensburgu, kteří jsou v tzv. „Referendariatu“. Přednáška se konala na Goethe-Institutu v Praze a účastníci byli jedním slovem skvělí! 🙂

(1.6.2016) Den dětí

Dne 1.6. jsme oslavili Den dětí :-). Všichni naši malí a nejmenší studenti u nás měli něco na zub a něco na psaní 🙂 🙂

(30.5.2016) Ohlasy ze seminářů, seminář v Brně

Dne 26.5.2016 jsme v Knihovně J. Mahena v Brně pořádali seminář Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 1. Tentokrát se na semináři sešlo spousta učitelů, kteří měli opravdu velkou chuť si pořádně zahrát! Moc všem děkujeme a těšíme se na další seminář, který v Brně uspořádáme konce září/začátkem října. Co o semináři řekly dvě čerstvé paní učitelky si můžete přečíst na našem facebooku pod názvem Ohlasy ze semináře v Brně. www.facebook.com/contexta.cz

(13.4.2016) Seminář „Vyrábíme v hodinách cizích jazyků“ v Praze

13. dubna jsme v Praze pořádali další seminář, opět na téma „Vyrábíme v hodinách cizích jazyků“, znovu v krásných prostorách Ovocného trhu. Učitelé si vyrobili spoustu věciček, které budou sami moci využít ve výuce, ale které budou moci ukázat i svým žákům, kterým výrobky usnadní osvojení cizího jazyka. Na tomto semináři bylo velmi příjemné, že jsme se setkali s mnohými vyučujícími, kteří navštívili i naše další semináře.

(8.4.2016) Seminář „Vyrábíme v hodinách cizích jazyků“ v Ústí n/L.

8. dubna pořádala Contexta další akreditovaný seminář pro učitele cizích jazyků, tentokrát v Ústí nad Labem, v krásném sále Severočeské lidové knihovny v oddělení anglické literatury, kde jsme už jako doma. Vyučující měli možnost si vyzkoušet různé jednoduché výrobky, které mohou použít se svými žáky ve výuce tak, aby je motivovali ve výuce cizích jazyků, usnadnili jim osvojení složitějších gramatických, lexikálních a syntaktických struktur a především jim dali impuls k mluvení. Všichni zúčastnění perfektně spolupracovali a vytvořili krásné výrobky, které budou moci použít ve své výuce. Více fotek najdete na našem facebooku.

(5.4.2016) Slavnostní předání diplomů soutěže „Jazykové pexeso“

Dne 5. dubna se vítězové společně se svými rodiči sešli u nás v Contextě, abychom jim mohli slavnostně předat diplomy a odměny za skvělá jazyková pexesa. Všem soutěžícím ještě jednou děkujeme a těšíme se na další účast v nové soutěži, kterou připravujeme! Foto: Radka Pokorná

(1.4.2016) Seminář „Hry ve výuce cizích jazyků smysluplně 1“ v Praze

Dne 1. dubna se sešlo celkem 25 vyučujících z Prahy a Středočeského kraje, aby si pod vedením Mgr. Lucie Čechové vyzkoušeli různé hry, které lze vhodně zapojit do výuky cizích jazyků tak, aby si žáci mohli hravou formou procvičovat gramatiku, slovíčka, ale i skladbu věty. Seminář se konal v krásných prostorách na Praze 1 na Ovocném trhu. Další semináře „Hry 1“ se uskuteční 28. 4 v Brně, 29. 4. v Olomouci a 6. 5. opět v Praze.

(9.3.2016) Akreditovaný seminář „Vyrábíme v hodině NJ“

Dne 9. března 2016 proběhl v Plzni na pozvání v Krajském vzdělávacím centru akreditovaný seminář „Vyrábíme v hodině NJ“. Na semináři si účastníci vyzkoušeli různé výrobky, které mohou využít při své výuce tak, aby pomohli s osvojování jazyka nejen haptickým žákům a zefektivnili tak výuku německého jazyka. Další semináře se budou konat v různých městech ČR. Sledujte nabídku na našem webu.

(10.2.2016) Jazyková animace na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích

Dne 10. února 2016 proběhla na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích jazyková animace v rámci projektu „Němčina nekouše III“, která si klade za cíl, aby si žáci uvědomili, jak je důležité učit se německý jazyk, že se němčiny vůbec nemusí bát, a také kolik toho máme s německým jazykovým územím společné. Jazykové animace pořádá Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem a to jako projekt, který velmi úspěšně běží již pátým rokem. Animace vedou Tandemem vyškolení jazykoví animátoři. Na GJJ vedla jazykovou animaci již poněkolikáté Mgr. Lucie Čechová. Více o jazykové animaci: http://www.tandem-org.cz/sekce/jazykova-animace Projekt „Němčina nekouše III“ je financován Česko-německým fondem budoucnosti a německým velvyslanectvím v Praze.

(5.2.2016) Seminář pro učitele v Ústí nad Labem

5. února 2016 jsme v Severočeské vědecké knihovně v oddělení anglické literatury pořádali akreditovaný didaktický seminář pro učitele cizích jazyků. Tentokrát se jednalo o seminář s názvem „Portály vhodné nejen pro učitele NJ“. Přihlášení učitelé se seznámili s portály, které mohou efektivně využívat nejen při své přípravě na vyučování, ale své žáky zároveň i velmi jednoduchou formou motivovat. K mnohým portálům byla nabídnuta ještě další didaktická zpracování formou her. Seminář vedla lektorka Mgr. Lucie Čechová.

Držíme palce!

Dvě studentky Contexty bojují o týdenní pobyt v Bádensku-Württembersku 🙂

Eliška Přibíková a Tereza Piskláková se zúčastnily soutěže „Sousedé na západě“, kterou pořádá Tandem – Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže.Datum odeslání soutěžních příspěvků bylo 31. ledna 2016. Dne 14. dubna jsme se dozvěděli, že holky nám ZVÍTĚZILY!!!! (více v sekci „gratulujeme“).

Eliška Přibíková

Eliška Přibíková si v kategorii „Psát a tvořit“ vybrala projekt „Cyklostezka kolem Dunaje mezi městy Donaueschingen a Ulm“. Několik měsíců zpracovávala novou deskovou hru „Donauradweg – Čtyři kamarádi na kolech“ včetně velmi vydařeného cestovního deníku. Hrací pole a figurky v podobě jízdních kol nám přímo pro Elišku zpracoval Vladislav Liška (www.geogadget.cz, www.facebook.com/GeoGadget), kterému moc děkujeme nejen za vytvoření, ale i dobrou radu, rychlost a ochotu!

Terezka Piskláková

Terezka Piskláková si v kategorii „Umělecká tvorba“ vybrala projekt „Nové pohledy“ na města Bádenska-Württemberska. Vytvořila velmi zdařilý kalendář o Bádensko-Württemberských městech a místech, na která nahlížela novým úhlem pohledu. Tyto obrazy doplnila také o didaktické zpracování německých gramatických a konverzačních témat. První cenou v každé kategorii je týdenní pobyt v Bádensku-Württembersku. Držíme palce!

Webové stránky spravuje spol. HN Consulting Brno s. r. o.